Преди дни Столична община съобщи новина, която на първо четене звучи отлично, но всъщност е комична - в столицата вече са монтирани т.нар. "умни" лампи. Благодарение на тях на отговорниците за изправността на осветителните тела няма да се налага да правят обиколки в търсене къде има изгорели, а ще получават данните в офиса, ставаше ясно от съобщението. "Контролерите извършват непрекъснато измерване на моментната консумация на електрическа енергия. При промяна извън зададени норми те автоматично ще подават сигнал. Това ще позволи да се засичат нерегламентирани присъединявания или технически проблеми, които да бъдат отстранявани по-бързо", ставаше ясно от съобщението.
Вече са поставени 280 контролера, а до края на месеца ще се поставят още 220, обещаха от "Московска" 33. Автоматизацията ще обхване основни булеварди в “Лозенец”, “Младост”, “Дружба”, “Искър”, “Изгрев”, “Панчарево”, “Студентски град” и централната градска част. 500-те устройства покриват 1/4 от територията на София, а работата по останалата част ще продължи през 2025 г. “Интелигентната система ще подобри осветлението в града, неговата поддръжка и сигурност”, коментира кметът Васил Терзиев.
Комичното в това съобщение бе, че "умните" лампи вече повсеместно трябваше да са монтирани в Столична община преди повече от 10 г. Още през 2011 г. бившият кмет Йорданка Фандъкова се похвали, че започва поставянето на
лампи със специална система за регулиране
"Чрез нея ще се засича дали някоя е повредена и дали фирмата, която я поддържа, я е поправила в срок", гласеше съобщението преди 13 г. "Чрез специалните датчици в малките часове на нощта осветлението автоматично ще се намалява, за да не се хаби ток. При голяма облачност през деня, ако е необходимо, лампите ще се включват", обеща Фандъкова.
Подобни парадокси дават отговор на въпроса защо столичани посрещат скептично обещанията на общината. И защо трудно някой може да промени усещането им, че положителните промени в София се случват мъчително бавно (не само в сферата на осветлението). Ако процесът по въвеждането на "умните" лампи в експлоатация продължи с темпото, с което започна, такива ще има във всеки столичен район към края на 4-годишния мандат на Терзиев.
Отделен въпрос е дали тяхната поява наистина ще подобри поддръжката на осветителната мрежа и сигурността в града, както смята кметът. И сега в София има "умна" система за своевременно известяване за проблеми с осветлението. В нея ролята на контролери се изпълнява от активни жители от всички части на града. Те и в момента старателно и ежедневно изпращат информация към Столична община
къде има изгорели крушки и къде изцяло липсва осветление
Фактите обаче показват, че въпреки "гражданската" система за подаване на сигнали поддръжката и изграждането на улично осветление в столицата съвсем не е на нивото, на което данъкоплатците очакват да е.
Както лесно може да се провери, въпросните сигнали са сред най-честите в общинския контактен център- call.sofia.bg, заедно с данните за неправилно паркирани автомобили и за непочистени или зле почистени контейнери за смет. Ежедневно в колцентъра се регистрират десетки писма за проблеми с осветлението във всички 24 района на столицата. Само за 24 маса между 25 и 26 ноември например в call.sofia.bg са подадени близо 40 сигнала за неработещо и липсващо осветление. 4 от тях идват от район "Подуяне", 3 от "Младост", по 2 са от "Възраждане", "Илинден", "Люлин", "Триадица" и т.н.
Част от сигналите са за изгорели лапми пред блокове
От единия от "Люлин" например се разбира, че става дума за рецидив: "Уличното осветление пред бл. 523, 524 и 525 не работи за пореден път от 5 дни". Сходен е и сигналът от "Овча купел": "От една седмица няма улично осветление пред бл. 13". Други пък съобщават за цели тъмни улици - например в район "Левски": "Улицата, която преминава от кв. "Левски" В до бл.4 на "Левски" Г е напълно неосветена през тъмните часове на денонощието. Оттам преминава голям поток от хора, включително и малки деца, които ходят на училище в 199 ОУ".
Нерядко от преписките става ясно, че хората от години чакат и се борят за осветление. "Преди време Ви бях писала за липсата на улично осветление в площта около 57 ДГ "Хосе Марти". Получих уведомление от общината, че проблемът е отнесен към съответната дирекция. Вече 1 година няма резултат. Моля да се обърнете към отговорните институции и този проблем веднъж завинаги да бъде разрешен!", настоява жена от "Люлин".
Сигналите показват, че липсата на светлина не само затруднява столичани да се прибират спокойно от работа или училище, а е предпоставка за още по-сериозни проблеми. След случай на изнасилване в района на мола на бул. "Ситняково" преди дни администрацията на район "Слатина" предупреди във "Фейсбук", че "за дамите е силно препоръчително да не се придвижват сами, а с придружител!". Публикацията предизвика вълна от възмущение с критики, че вместо престъпниците бързо да се заловят, властите призовават жените да не ходят сами. Под поста жителите на "Слатина" и на съседния район "Оборище" обърнаха внимание за тъмнината в кварталите им и поискаха повече и работещо осветление.
Такива призиви всъщност са ежедневие в call.sofia.bg. Освен споменатите за смяна на изгорели лампи, на 25 ноември жител на район "Възраждане" е изпратил искане за по-добра осветеност и полицейско присъствие около парк "Св. Петър и Павел". "Всеки ден в тъмните часове на денонощието там се навъртат и събират групи. Вчера станах свидетел как един видимо нетрезвен човек оглеждаше и освиркваше едно момиче, прибиращо се от училище.
Преминаването е изключително опасно и несигурно.
По тази пътека няма асфалт, осветление или тротоар - това е главна пътека, свързваща вътрешната част на квартала с градският транспорт на бул. "Константин Величков", пише в неговия сигнал.
На този и на всички останали писма Столична община отговаря с едно и също автоматизирано съобщение: "Сигналът Ви е изпратен за проверка до фирмата, отговаряща за поддръжката на уличното осветление в района". Този отговор се изпраща независимо дали става дума за изгоряла крушка или за цяла тъмна зона. От него не става ясно кога ще бъде решен проблемът и какво ще се направи той да не се повтаря скоро. Понякога въпросното съобщение остава единствена реакция по подадения сигнал. Липсва и каквато да е информация как кметството контролира и санкционира фирмите, на които столичани плащат милиони за подръжката на уличните лампи. Така беше при Йорданка Фандъкова, така продължава да е и при Васил Терзиев.
По въпроса със задълженията на фирмите, софиянци очакват далеч по-качествени договори на общината с тях, в които отговорността да е реципрочна на щедрото заплащане. Както мнозина помнят, темата с изграждането и поддръжката на уличното осветление беше една от най-дискутираните в последния мандат на Фандъкова. През 2021 г. общината увеличи почти 2 пъти бюджета за тази дейност спрямо предходните 4 години - от 32 млн. до 73,6 млн. лв. След конкурс, продължил близо година, парите и районите на София си поделиха две фирми - "Лог-Сиберия" ЕООД и "Улично осветление" ЕАД. Първата взе "Нови Искър", "Сердика", "Кремиковци", "Подуяне", "Оборище", „Банкя“, „Красна Поляна“, „Красно село“, „Илинден“, „Люлин“, „Връбница“, „Надежда“ и „Възраждане“.
За "Улично осветление" останаха „Слатина“, „Искър“, „Младост“, „Панчарево“, „Студентски“, „Изгрев“, "Средец“, „Лозенец“, „Овча Купел“, „Витоша“ и „Триадица“. След подписването на договорите лидерът на "Спаси София" Борис Бонев, който тогава бе в опозиция, показа как общинатата плаща за две еднакви лампи на бул. "Цар Освободител" драстично различни суми - веднъж 5755 лв., а втори път 1587 лв. Разликата бе, че едната лампа се намира в района на едната фирма, а другата - при конкурентната. Бившият кмет Фандъкова нареди проверка, от която обаче резултати не бяха оповестени.
Преди дни действащият зам.кмет по транспорта, който отговаря и за осветлението - Илиян Павлов от "Спаси София", коментира, че заради високите разходи по поддръжката на съществуващата мрежа в момента кметството не разполага с достатъчен бюджет да инвестира в нова, която да е адекватна на строителния бум в столицата. Именно заради това софиянци очакват следващите договори на Столична община за поддръжка на осветлението да защитават по-добре обществения интерес.