Изграждането на дългообещаваната велосипедна алея по линията на бившето железопътно трасе от ВТУ "Т. Каблешков" в "Слатина" до гара "Пионер" може би ще започне през 2022 г. Това стана ясно днес от думи на кмета на София Йорданка Фандъкова при представянето на проекта. Столична община вече е готова да изпълни най-важното условие, за да получи собствеността на терена под линията от сегашния му собственик - Национална компания "Железопътна инфраструктура", чийто принципал е транспортният министър. Условието е да има приет Подробен устройствен план на бъдещия т.нар. Зелен ринг на София. Проектът за него бе представен от главния архитект на столицата Здравко Здравков. Предишното представяне на плана за Зеления ринг от страна на Фандъкова, Здравков и министър Росен Желязков бе през септември м.г., в разгара на предизборната кампания за местните избори.
Велоялеята ще бъде с дължина 3 км, а широчината й ще е 3 метра при норматив от 2,5 м за подобно трасе, показа днес Здравков. По цялото трасе ще има озеленяване, като голяма част от него ще се засади допълнително. Общата площ на имота, който общината ще придобие, е 60,7 дка. НКЖИ ще запази собствеността върху други 3 дка по протежението на новата велоалея и прилежащите към нея зелени площи. Върху тях ще се разположат търговски обекти - кафенета и магазини.
"Този проект е свързан с реализацията на липсващите велосипедни връзки. След свързването на районите "Слатина" и "Изгрев" те могат да продължат по бившата ж.п. линия през Борисовата градина, гара "Пионер", НПЗ "Хладилника", третата част на Южния парк и към други райони", коментира Здравков. Според него вече очертаното трасе ще е напълно безопасно, тъй като по него няма да има пресичания с улици, освен с няколко квартални в район "Изгрев".
Площта на Зеления ринг, за който вече има разработен ПУП, е над 60 дка, от които Столична община обещава повече от 30 дка да са зелени площи. Ако няма съдебни обжалвания, процедурите по строителството може да започнат догодина, поясни главният архитект. След това обаче думата взе кметът Фандъкова, която поясни, че по-реалистичният срок за начало на дейностите е 2022 г. "Практиката е показала, че ще има редица допълнителни процедури по проекта, включително съдебни, които аз очаквам. Така че не бих се ангажирала с това следващата година да почне строителството. Смятам, че е реалистично и даже оптимистично 2022 г. да започне да се изгражда", коментира тя. Фандъкова каза още, че е рано да се изчисли колко ще струва изграждането на Зеления ринг, тъй като за момента бил готов само планът за новата зона.
За тази вечер е предвидено обществено обсъждане на предложения проект. То ще се състои в зала "Универсиада" от 17.30 ч. След две седмици ще има и второ обсъждане, което ще е заключително. Окончателното решение за бъдещия Зелен ринг на София ще се вземе от Столичния общински съвет. Засега по проекта са получени няколко становища и едно възражение. То е на Гражданската инициатива "За обществен и релсов транспорт".
"Искането на тази инициатива е за възстановяване на градската железница такава, каквато е тя в плана "Мусман". През 1938 г. обаче София е била с други размери и с доста по-малко население. Автомобилите са били около 2 500 и транспортното обслужване е било основно с жп транспорт. Възстановяването на околовръстната жп линия днес е невъзможно, защото продължението й през Южния парк вече е компрометирано. Имало е жп гара при "Хемус", която днес няма как да се възстанови. Логиката на старата околовръстна жп линия днес се провежда от бъдещото трамвайно трасе по бул. "Тодор Каблешков" и третия градски ринг. Някогашната околовръстна железница днес ще се изпълни чрез трамвай, който ще тръгне от "Овча купел", ще мине по бул."България", ще стигне до бул. "Черни връх", впоследствие "Симеоновско шосе" и метростанция "Г.М. Димитров". В момента търсим начин как трасето да мине през "Цариградско шосе", за да стигне "Слатина", коментира Здравков.
"Сега има метро и подземни метростанции, затова не смятам, че има нужда от възстановяването на тази железница", допълни Фандъкова.