Медия без
политическа реклама

Тази година няма шанс за по-високи заплати на медсестрите

Шефове на областни и общински болници се оплакаха, че не са усетили допълнителните пари в системата

14 Окт. 2019
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Директори на болници попариха надеждите на медицинските сестри за по-високи заплати тази година. В дебат в предаването "Неделя 150" представители на областни и общински лечебници се оплакаха, че не са почувствали допълнителните пари в системата и финансите им са на ръба. Любопитен детайл от дискусията е, че МЗ е отказало да участва в нея, въпреки че все още не е отстранило щетите от лъжата с парите за медицинските сестри, която взриви съсловието в последните седмици. НЗОК също не е изпратила представител.

На този етап няма как да бъдат удовлетворени исканията на медицинските сестри за стартова заплата от 900-950 лв., заяви пред БНР д-р Васислав Петров, председател на Сдружението на областните болници. Подобни опасения изказа и шефът на сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев.

В много областни болници средствата не достигат за повишаване на заплатите в такива размери, категоричен бе д-р Петров. „Много от нашите болници дават над 60-65% от заработените средства за работна заплата. Повишаването на дела за работна заплата над тези граници би довело вече до нестабилност на болниците и те биха се сринали. За да не допуснем нестабилност в болниците и оттам риск за обслужване на населението, би трябвало на всички да им е ясно, че заплатите, които в момента даваме, са нашите възможности към момента“, предупреди той.

„Ако имаше и най-малка възможност, нямаше да стои този въпрос сега. Сестрите са получили всичко, което сме имали възможност да дадем. Не е много коректно да се прехвърли ангажиментът от здравата на болната страна. Няма как да бъдат дадени тези пари“, допълни и д-р Тотев от името на общинските лечебни заведения.

Болниците не са усетили увеличението, което НЗОК направи на някои клинични пътеки от 1 юли. „Средствата бяха по-малко от очакванията, защото нямаше пациенти в летните месеци. В нашата болница – в Сливен, изчислихме, че това увеличение би довело до увеличение на приходите ни към 65 хил. лв. на месец. През летните месеци това не беше достигнато. Ние от 1 юли успяхме да увеличим заплатите на сестрите и лекарите в болницата със 100 лв., за да може да вкараме тези 65 хил. в заплати. Няма директор, който да не иска да увеличи заплатите на персонала. Оттук нататък не е възможно никакво повече увеличение до края на годината. Няма никакъв ресурс и резерв, с които отново да бъдат увеличени заплатите на сестрите“, коментира д-р Петров.

Общинските болници също обявиха, че не са почувствали лятното увеличение. „Вдигнаха се цените с 30% на тези пътеки, които изобщо не се работят в общинските болници и са малко като случаи в областните. Цените се вдигнаха, има обеми, обаче ние нямаше как да си заработим бюджетите. Оказа се, че от тези пари в болниците са влезли в нашата около 10 хил. лв., в други болници - 12 хил., 6 хил. в зависимост от оборота. Ние увеличихме заплатите на сестри и лекари с около 100 лв. От януари обаче трябва да вдигнем и на останалия персонал – санитари и помощен персонал. Тогава ще има едно покачване на минималната заплата, което ще доведе покачване със същата сума, с която се качи минималната, на основните заплати и може би пак ще се задъхаме още в първите няколко седмици от новата година със ситуация, подобна на всяка година – да не можем да заработим това, което трябва да дадем“, коментира д-р Тотев.

ГЛЕДНА ТОЧКА

„Ние сме все по-малко, работим все повече и за все по-малко пари. На всичкото отгоре трябва и да сме доволни. Няма как да стане. Искаме адекватно остойностяване на нашия труд. Това как ще се получи – не е наша работа. В момента една сестра работи на мястото на три. Кардинално трябва да се смени цялата система, защото тя е порочна. Министерството на здравеопазването, НС и МС са институциите, които трябва да вземат решение“, заяви Веселина Ганчева от Асоциацията на медицинските сестри.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата