Народното събрание прие единодушно решение, с което задължава министерствата на здравеопазването, образованието и финансите да предприемат мерки за справяне с недостига на медицински сестри и акушерки. Решението предвижда серия от мерки като безплатно висше образование, по-високи основни заплати и възможност за договаряне с НЗОК, но на практика преповтаря вече предвидени реформи в изготвена и пратена за съгласуване стратегия от МЗ.
Според гласуваното от депутатите решение МЗ трябва до 2 месеца да внесе в НС стратегия, която да гарантира 30% ръст на тези кадри до 2030 година. Образователното министерство пък трябва да определи двете специалности като защитени по смисъла на закона за висшето образование. Така студените в тях ще бъдат освободени от такси за следване.
Здравно министерство съвместно с финансовото ведомство ще трябва да изготви и нормативни промени, които да гарантират основна заплата за тези специалисти в размер на 90% от средната за страната. Предвижда се сериозна промяна и в отношенията на този тип здравни кадри с НЗОК. Решението задължава МЗ да предложи ред, по който НЗОК да може пряко да финансира лечебни заведения, създадени от сестри и акушерки.
Голяма част от тези мерки вече се припокриват с подготвена от здравно министерство стратегия за подобряване на капацитета на първичната извънболнична помощ и за балансираното разпределение на здравните грижи на територията на страната, става ясно от становище на МЗ по гласуваното в зала решение. Стратегията е изготвена в рамките на предвидените реформи в сектор “Здравеопазване” в Националния план за възстановяване и устойчивост. Една от реформите е именно преодоляването на недостига на медицински специалисти. Стратегията също предвижда включване в списъка на защитените специалности, повишаване на възнагражденията, разширяване на пакета от дейности, които НЗОК може да плаща при открити собствени частни практики. Самата НЗОК счита, че допускането на пряко финансиране и договаряне с такива практики ще е сложно административно и ще натовари бюджета. Идеята все пак не се отхвърля.
Приемането на решението даде повод на народните представители да се чувстват добре, че никой не е против и има съгласие по темата. Не е ясно дали съгласието ще прерасне в други конкретни решения в рамките на това НС покрай предсрочния вот, но може да се очакват по-лесни дебати по темата след изборите, при изготвянето на пакета от закони покрай новия закон за държавния бюджет.