Медия без
политическа реклама

Управляващите свиха мегаагенцията за пътна безопасност до звено за анализи

В поредния държавен "мозъчен тръст" ще се трудят 39 души, прехвърлени от други ведомства

Идеята за създаване на специална агенция по пътна безопасност бе лансирана от правителството след трагедията край Своге.
БГНЕС архив
Идеята за създаване на специална агенция по пътна безопасност бе лансирана от правителството след трагедията край Своге.

Прогнозата, че прословутата Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ (ДАБДП) ще е мегаструктура с огромни правомощия, се оказва напълно невярна. Последните заявени намерения на правителството разкриват, че всъщност ще бъде създадено поредното безполезно звено за координация и анализи - нещо като пътен БОРКОР.

ДАБДП ще е част от  администрацията на Министерския съвет и ще "разработва, координира и контролира провеждането на политиката за повишаване на безопасността на движението по пътищата, като ще поеме част от функциите на различните институции, между които е споделена отговорността за безопасността на движението по пътищата към момента ", гласи съобщение на пресслужбата на МС. 

Идеята за създаване на мегаструктура бе лансирана от управляващите след трагедията край Своге, при която автобус падна в пропаст и 20 души загинаха. След тежката катастрофа се разбра, че нито един държавен орган не си е свършил работата. Последва спешна работна среща при премиера Борисов, на която е било обсъдено  "не само на ниво микромениджмънт и конкретен участък, не само на ниво как трябва да стане по-ефективен контролът на една или друга държавна структура, а и по какъв начин е редно да се промени целият корпус на държавното управление по темата", обясни тогава вицепремиерът Томислав Дончев.  

Месеци по-късно правителството обяви, че създава агенция. На въпроси на "Сега" от МС отговориха, че "утвърдената щатна численост" е 39 бройки. Персоналът се осигурява чрез прехвърляне на бройки от три други ведомства, "без да се увеличава общата численост на администрацията". Преместването ще обхване "експерти с професионален опит в анализа на големи бази данни и геопространствени данни, както и юристи и технически лица с опит в пътното строителство, управлението и контрола на трафика, сигнализирането и маркировка, както и изисквания към водачите и моторните превозни средства", посочват още от правителството, като допълват, че за привличането на кадри ще се ползват всички законосъобразни възможности – временна и постоянна мобилност, но най-вече конкурси.

Кадровата политика подсказва, че се готви нещо подобно на центъра за противодействие на корупцията, известен като БОРКОР. Там бяха събрани чиновници от различни ведомства, които трябваше да координират борбата с корупцията. Резултатите от дейността на БОРКОР са няколко анализа, малко предписания и изследвания, които струваха милиони, но не бяха използвани от управляващите. Накрая центърът бе влят в мегакомисията за борба с корупцията и конфликта на интереси КПКОНПИ.

Правителството още не е определило началник на новата структура. 

 

МИСИЯ

От новата агенция се очаква да "разработва и прилага нормативни и стратегически документи, свързани с повишаване на безопасността на движение по пътищата, както и стандарти, критерии и методически указания за повишаване безопасността на пътната инфраструктура, моторни превозни средства, подготовката на водачите" с цел намаляване на жертвите и пострадалите на пътя.  Тази агенция щяла да осъществява "системно наблюдение и анализ на изпълнението на дейностите", както и "оценка на постигнатите резултати". ДАБДП ще събира и анализира данни, а освен това ще подобрява "взаимодействието с гражданското общество, бизнеса и академичните среди".

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон