Властта изненадващо поиска възстановяване на наборната военна служба от 2021 г., като по този начин призна изключително тежкото кадрово положение на българската армия.
"От 2021 г. може да се въведе наборната военна служба, ако сега държавата започне да работи по темата. Няма да е лесно, но и няма да е толкова скъпо, колкото се опитват да ни обясняват", заяви силовият вицепремиер и министър на отбраната Красимир Каракачанов. Той направи заявлението си по време на националния събор на запасното воинство в България. Според Каракачанов възстановяването на наборната военна служба e абсолютно задължително, тъй като на практика армията няма резерв. Той уточни, че ако сега се случи нещо и се наложи да се мобилизират младите хора между 18 и 30 години, те ще окажат пушечно месо и лесни мишени.
Според министъра на отбраната крайно време е младите хора да бъдат възпитавани в дух и умения, а не на джендъри. Министърът допълни, че използваните досегашни аргументи срещу връщането на наборната казарма „вече не важат“, тъй като много страни от ЕС и наши съседки са върнали наборната служба, а в някои никога не е била отменяна.
Оптималният срок за военната наборна служба, според военния министър, е 6-9 месеца, като за жените и момичетата тя ще е доброволна. "Дори сега да я въведем, сме закъснели", счита министър Каракачанов. Той отчете като грешка политическото решение за премахването на наборната военна служба преди 12 години. Подобна теза преди ден изразиха и от ръководството на Съюза на офицерите и сержантите от запаса.
КРИЗА
В момента армията изживява истинска кадрова криза, като официално свободните места са около 5500, но неофициално се говори за над 6000, че и повече. Поне 1/5 от армията са кухи бройки, зад които липсват хора. Самата армия признава, че в някои съединения има дори 25 на сто недокомплект, като най-тежко е положението в Сухопътните войски.
"Анализите показват, че в рамките на следващите 10–15 г. България няма да разполага с достатъчно подготвени граждани за защита на отечеството, придобили статус на запасни, с които да бъдат окомплектовани военновременните формирования", пише в мотивите към закона за доброволната военна служба. Като пример се привежда обстоятелството, че "за периода на провеждане на курсовете за подготовка на гражданите за защита на отечеството от 2015 г. до днес начална военна подготовка са преминали 337 български граждани, а в курсове за специална военна подготовка за нуждите на въоръжените сили - едва 27".