Гражданският и политическият натиск върху управляващите в София, свързан с незаслужено високите възнаграждения от близо 4 000 лв. на общински съветник за участие в надзорни органи на три общински структури, е на път да доведе до промени. Коалицията ГЕРБ-СДС в Столичния общински внася предложение за спиране на възнагражденията в надзорните съвети на няколко структури към Столична община. Аргументът за спирането им е кризата с коронавируса. Докладът предвижда до октомври 2020 г. да се спрат възнагражденията в надзорните съвети в Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции, Специализирания приватизационен фонд и Съвета за управление на Гаранционния фонд за малки и средни предприятия. "Посоченият първоначален срок до октомври т.г. е свързан с очакванията за продължителен период на икономическо-социално възстановяване след отмяна на извънредното положение", съобщават от групата ГЕРБ-СДС. Сумата, предвидена за възнагражденията на надзорниците, ще постъпва в специалната сметка на Столичната община за борба с коронавируса. Парите са предназначени за осигуряване на дейностите по снабдяване с храна и лекарства на самотно живеещи болни и възрастни хора, социални дейности, за работата на общинските болници и други належащи нужди, става ясно от предложението.
Управляващите в София предлагат още създаването на работна група, която да разгледа и даде предложения за "актуализиране" на правилниците за дейността на съветите на трите структури. "Тя трябва да създаде и текстовете за принципно намаляване на заплащането на надзорниците и в бъдеще. Предложението е в работната група да участват на паритетен принцип представители на всички политически групи в Столичния общински съвет, както и независим общински съветник", се казва в анонса.
Скандалът с хонорарите за участие в трите борда избухна, след като опозиционната формация "Демократична България" внесе предложение възнагражденията участието в тези бордове да се заплаща не в размер на 3 средни заплати на администрацията в Столична община, което прави около 4 000 лв, а в размер на една минимална заплата или 610 лв. към момента. Мотивът на опозицията бе, че членовете на тези бордове работят в тях по не повече от 12-15 часа месечно. В тези бордове участват 31 от всички 61 членове на СОС, като по изчисления на "Демократична България" на тях годишно се плаща по около 1,2 милиона лв. С гласовете на ГЕРБ-СДС, ВМРО и "Атака" обаче на 16 април предложението бе отхвърлено. Вместо това властта в София реши да дарява хонорарите си за периода на извънредното положение на дейци на изкуството и културата в столицата.