Медия без
политическа реклама

Вместо оставка Нинова иска извънреден вот за лидер

Страх, корпоративен вот и употреба на администрацията помогнаха за загубата, отчете председателят на БСП

Не съм председател в оставка, обяви лидерът на БСП в първата си изява след изборната загуба.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Не съм председател в оставка, обяви лидерът на БСП в първата си изява след изборната загуба.

Вместо да поеме отговорността за изборната загуба с оставка, лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че тръгва към пряк избор на нов председател на партията и така ще се опита да тушира напрежението в левицата. "Не съм председател в оставка", отсече Нинова в понеделник в първото си изявление след евроизборите. Тя се презастрахова и обяви, че отговорността за резултата на вота "трябва да е солидарна за всички". Думите й са в унисон с позицията й от пленума отпреди месец, който пренареди предложената от Нинова листа и сложи низвергнатия от нея Сергей Станишев на избираемо място. Тогава Корнелия Нинова прехвърли отговорността за резултата на Националния съвет (НС).

"Загубихме", призна Нинова, като посочи и няколко външни фактора - страх, корпоративен вот и използване на администрацията. Затова на заседание на НС във вторник предлага няколко решения, с които иска да минимизира щетите за партията. Едно от тях е партията да разпише и приеме "правила за пряк избор на председател", както предвижда новият устав, приет преди 2 г. След като те бъдат готови, което трябва да стане до месец-два, ще се определи график за провеждането на пряк избор на партиен лидер, в който Нинова отново ще участва.

Според устава председателят се избира от всички членове на партията, които са около 100 хил. души според данни на левицата. Корнелия Нинова ще се оттегли след стартирането на процедурата, за да може да участва в надпреварата. Ако този избор се случи, това ще е първият пряк вот за лидер на БСП в партийната история.

"Ниската активност прави значим контролирания, корпоративния, купения вот", коментира лидерът на БСП. По думите й подадените 450 005 гласа оборват твърдението, че ядрото на партията не е излязло да гласува.

"Трябва да се проведат конференции във всички общини и области, на които да се направят анализ и оценка какво се е случило, защо сме загубили. Трябва да има точка за избор на нови ръководства по места", обясни Нинова.

Тя съобщи още, че ще предложи на пленума да вземе решение депутатите да се върнат на работа в парламента. БСП бойкотира пленарните заседания от средата на февруари. Първата им работа ще бъде внасяне на предложени за промяна в закона за КПКОНПИ, както и поправки, свързани с правомощията на главния прокурор.

Последвайте ни и в google news бутон