Медия без
политическа реклама

Все още само 2% от аптеките работят с е-рецепти

Няма яснота кога всички лични лекари ще се свържат с информационната система на касата

Илияна Кирилова

В края на месец януари само около 200 аптеки, или 2% от всички у нас, работят с електронни рецепти. Около 50% пък са общопрактикуващите лекари, които имат връзка с централния модул на новата електронна здравна система, т.е. могат да издават е-направления и е-рецепти. Тези данни за бавния старт на е-здравеопазването у нас съобщи днес зам.-здравният министър Жени Начева пред Би Ти Ви. 

"Досега имаше уточнения, но вече нещата се случват. Смятам, че бързо напредваме", коментира тя по повод малкия брой аптеки, които са свързани с централния софтуер на националната здравно-информационна система. По думите й повечето аптеки вече са въвели софтуера и от здравното министерство разчитат, че до началото на май, когато е крайният срок за това, те ще се свържат с него и ще могат да преминат изцяло към електронни рецепти.

"Надявам се, че те са "за" този процес. Асоциациите на съсловните организации на лекарите, фармацевтите, специалистите по здравни грижи подкрепят нашите действия. Не очакваме отпор от страна на аптеките", заяви тя, макар, че самото й изявление навежда именно на мисълта, че точно аптеките оказват някаква съпротива. На въпрос какво ще се случи с тези аптеки, които не изпълнят срока и не започнат до 1 май работа с е-рецепти, Начева посочи, че не иска да разсъждава в тази посока, защото надеждите й са, че ще се справят. Относно електронното направление - за него няма срокове, обясни зам.-министърът. Обещанията на здравния министър проф. Костадин Ангелов са до края на март личните лекари да могат да насочват електронно не само за тест за коронавирус и изследвания, свързани с COVID-19, но и за всички останали диагностични процедури в доболничната помощ.

И днес обаче не стана ясно кога останалите 50% от общопрактикуващите лекари у нас ще се свържат с централния модул и ще могат да издават е-наравления и е-рецепти. Цялата информация от тях, заедно с данни за личния лекар, направените прегледи и изследвания, оказаната дентална помощ и т.н., вече ще се генерира автоматично в електронно здравно досие, каквото ще има всеки български гражданин, който потребява медицинска помощ. "Ние разчитаме, че всички лични лекари ще надградят своя софтуер така, че да се свържат към централния модул", заяви отново в пожелателен тон зам.-министър Начева.

Въпросното досие обаче, поне засега, ще съдържа информация само от електронно издадени документи, което означава, че ако една рецепта или направление са издадени на хартия, те няма да бъдат включвани в него. Към момента не е предвидено в електронното здравно досие да бъдат вкарвани стари данни за пациента със задна дата, което би било от голяма полза например на хората с хронични заболявания и би им спестило разхождането из лекарските кабинети с папки медиински документи. "Засега това не е предвидено. Водят се разговори дали и как тази информация да бъде въвеждана", коментира пред Би Ти Ви Валентин Мундров от "Информационно обслужване" - фирмата, работеща по въвеждането на националната здраво-информационна система. Към момента в здравното досие няма възможност да се вписва и информация, ако пациентът е лежал в болница, стана ясно още от думите на експерта.

Освен функционалностите на новото е-досие, Мундров представи подробно и ваксинационния сертификат (представен тази седмица официално от министър Ангелов), който е един от модулите му. Такъв ще получават всички хора, които се имунизират срещу коронавирус. Към момента броят им е около 25 хиляди души, посочи Жени Начева. Както стана ясно обаче, не всички хора ще имат достъп до здравното си досие и сертификата си, защото за него ще е необходим електронен подпис. По данни от 2019 г. е-подпис имат 250 хиляди българи, посочи Мундров. По думите му  пет са доставчиците у нас на електронни подписи, като средно на година те струват по около 10-11 лв., като валидността им е 3 години. За да си закупи обаче човек такъв, има и първоначална такса от близо 35-40 лв. за карта и четец. 

Засега остава не дотам ясно и защо човек не може да влиза в новото си електронно досие чрез ПИК (персонален идентификационен код), издаден от РЗОК или НАП напълно безплатно. С такъв в момента хиляди хора проверяват здравния си статус в наличното досега здравно досие, отразяващо прегледи и изследвания само по здравна каса, (новото ще съдържа информация за всички прегледи, направления, изследвания и рецепти). От "Информационно обслужване" коментират, че медицинската информация е много по-секретна и затова единственият най-сигурен начин да се гарантира защитата на личните данни на хората е чрез електронен подпис. Единствената разлика между двете досиета всъщност е, че новото генерира официален документ - сертификат за ваксинация.

 

ПЪТУВАНЕ

Хората, които нямат електронен подпис и нямат намерение да си купуват такъв, а имат нужда от сертификат за ваксина, ще могат да получат такъв на хартия от личния си лекар - но след 1 февруари, уточни още Начева. По думите й сертификатът е доброволен и на този етап той не може да е със задължителен характер. "Нашата позиция е, че сертификатът е медицински документ, който не следва да ограничава свободното движение на хора. Не бих казала, че без ваксина няма да може да се пътува. Няма такова решение на европейско ниво" отбеляза тя.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата