Фармацевти настояват значително да се редуцира списъкът с лекарства, продавани чрез автомати. Целта е да се намали възможността всеки свободно да може да си купи медикаменти, съдържащи парацетамол и псевдоефедрин.
В сега съществуващия списък, в който са указани медикаментите, които могат да се продават в автоматите, има над 600 продукта и ние ще настояваме той да бъде силно редуциран, обясни главният секретар на Българския фармацевтичен съюз Светослав Крумов. Според фармацевтите във вендинг машините трябва да се продават само най-малките, регистрирани опаковки от даден медикамент.
Непосредственият повод за искането е поредната мода от ТикТок - за надпиване с парацетамол. Фармацевтичното съсловие обаче поначало има възражения срещу продажбата на лекарства без надзор от специалист. Затова и автомати за лекарства има само на територията на съществуващи аптеки, като в тях се продават само продукти без рецепта. Непрекъснато има опити да се легализират и автомати за лекарства с рецепта, както и да се разширяват възможностите за самостоятелното им поставяне, но засега отпорът на гилдията дава резултат.
Последно темата за продажбата на лекарства бе разисквана в предходния парламент. Тогава бе даден шанс да се види как действа новата методика за стимулиране разкриването на аптеки в населени места, където такива липсват, включително и денонощни. Методиката дава резултат - тези дни бе обявено, че в последната година са разкрити 11 нови денонощни аптеки и 22 аптеки в населени места, където не е имало досега такива. Днес от фармацевтичния съюз бе заявена готовност във всеки областен град да има денонощна аптека, ако бюджетът за аптеките бъде увеличен с 2 млн. лв.
В навечерието на новия бюджет фармацевтите отново издигнаха старата си теза, че българите са на водещо място в ЕС по брой аптеки на глава от населението (заемаме четвърто място). Този път обаче от съсловието признават, че има проблем с неравномерното им разпределие и твърде големия брой в икономически атрактивните райони. Преди време статистиката, че 78% от българите имат аптека на пет минути, предизвика масови спорове - и политици, и граждани оспориха твърдението на фармацевтите. То е вярно само за центровете на големите градове, а в същото време много хора живеят в населени места, които нямат даже една аптека, работеща със здравната каса.
Малко над 3000 са аптеките, свободно достъпни за хората у нас, а още 200 са аптеките в болници. През миналата година е разрешено разкриването на над 170 аптеки, което е проблематично, смята главният секретар на Българския фармацевтичен съюз.