През миналата година са разкрити 11 денонощни и 22 нови аптеки в отдалечени населени места, съобщиха днес управителят на НЗОК Станимир Михайлов и ръководството на Българския фармацевтичен съюз. Тези аптеки работят с касата и са разкрити след въвеждането на допълнителни стимули за разкриване на аптека в населени места, където такава няма. Според интерактивната карта на НЗОК към декември има 2386 аптеки, които работят по договор с касата.
Липсата на денонощни аптеки и въобще на аптеки периодично предизвиква дебати и опити за прокарване на проекти за вендинг апарати за лекарства. Такива обаче все още са разрешени само на територията на съществуващи аптеки.
Това, което направихме заедно с Касата, е добро, сега собствениците на аптеките трябва да бъдат убедени, че политиката ще бъде константна, каза председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. По думите му хората имат достъп до много повече лекарства, заплащани от НЗОК. Благодарение и на съсловната организация, многократно е подобрен контролът от страна на НЗОК и трябва да е ясно, че срещу всяко едно заплащане към аптеките за лекарствени продукти, стоят действително отпуснати медикаменти, добави Маринов. По думите му аптеките са най-реформираният сектор в областта на здравеопазването.
В проекта на бюджета на НЗОК за 2025 г. за заплащане на дейността на аптеките в труднодостъпни населени места са заложени същите средства, които са били в бюджета за 2024 г., но все още няма потвърждения на бюджетната макрорамка, каза още Михайлов и припомни, че през 2024 г. на тези аптеки НЗОК е платила близо 70 млн. лв.
Все още има общини, в които няма аптеки, работещи с НЗОК, но в тях населението е много малко или общината е много близо до голям град, каза Маринов. Идеята на методиката, по която плаща Касата, е във всяка област да има денонощна аптека и ако методиката за заплащане се запази, предстои да се открият, добави той.