Медия без
политическа реклама

Все повече ученици избират технически специалности

В професионалните гимназии кулинарните паралелки привличат най-много деца

На второ място по интерес в професионалните гимназии у нас е специалността компютърна техника и технологии.
Снимка: Архив
На второ място по интерес в професионалните гимназии у нас е специалността компютърна техника и технологии.

Макар и с бавни темпове, интересът на учениците към техническите специалности лека-полека започва да се засилва. Част от тях, като например автотранспортна техника, излизат доста по-напред в желанията на младежите. Това показват данните на просветното министерство за план-приема на ученици след седми клас за учебната 2018/19 г.

Почти както очакваше МОН, професионалните паралелки т.г. са с около 2% повече от м.г. (1189 срещу 1045 профилирани паралелки). Друга положителна тенденция е лекото ребалансиране на приема на осмокласници в посока към компютърните и техническите специалности в гимназиите, отчитат от ведомството.

Около 12% от приетите в професионалните паралелки, или около 3340 ученици у нас, ще учат в 4 компютърни специалности, така нужни на бизнеса, показват данните на МОН. Новата специалност, разработена съвместно с ИТ бизнеса - приложен програмист, се качва на 9-о място по интерес от 13-о място миналата година. Ако през 2017/2018 г. по нея се обучаваха 538 младежи, т.г. броят им е 719 души. Автотранспортната техника, която е специалност с огромен недостиг на специалисти, се е качила от 7-о място миналата година (с 623 ученици) на 4-то място (с 826 ученици). Специалност електрообзавеждане на производството, в която има успешни партньорства в дуална форма на обучение, също се придвижва по-напред в желанията на младежите. От министерството отчитат традиционно силен интерес и към специалности в областта на туризма и на икономическите специалности.

Окончателните данни на МОН показват, че специалността, избрана от най-много ученици в професионалните гимназии - 1213, е производство на кулинарни изделия и напитки. На второ място е компютърна техника и технологии, предпочетена от 1114 ученици, а на трето - икономика и мениджмънт, избрана от 841 души. Автотранспортната техника излиза на 4-та позиция, следвана от икономическа информатика и три специалности от сферата на хотелиерството - производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечение, кетъринг и организация на хотелиерството. 9-а и 10-а позиция държат приложното и системното програмиране. В топ 15 на най-желаните специалности са още механизация на селското стопанство, автомобилна мехатроника, архитектура и строителство, оперативно счетоводство и др.

ЗАКРИЛА

Т.г. кабинетът определи 29 защитени специалности и 54 специалности с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. При тях е разрешеното сформиране на паралелки и с по-малко от минимално допустимия брой ученици. Тази година приемът в тях е в пилотна фаза, като са сформирани 27 паралелки по защитени специалности, сред които топлотехника, електрообзавеждане на кораби, електрообзавеждане на жп техника, на електрически превозни средства за градския транспорт, ядрена енергетика, металургия не цветните метали, дограма и стъклопоставяне, лазерна и оптична техника и т.н. Междинните данни сочеха и за 65 паралелки по специалности с очакван недостиг от кадри. Сред тях са професия монтьор със специалности автотранспортна техника и подемно-транспортна техника, професия машинен оператор със специалност металорежещи машини, професия оператор в производството на облекло, работник в хранително-вкусовата промишленост, заваряване, стругарство и т.н. Паралелките в осми клас, които са с под 10 ученици, пък са 16.

Последвайте ни и в google news бутон