Медия без
политическа реклама

Въпреки пандемията София обяви по-голям бюджет за 2021 г.

Администрацията планира да събере 1,884 млрд. лв. срещу 1,729 млрд. през 2020 г.

15 Яну. 2021Обновена
Илияна Кирилова

Столична община планира по-голям бюджет за 2021 г. в сравнение с миналата година. Кметът Йорданка Фандъкова обяви, че администрацията ще събере 1,884 млрд лв. през т.г. Преди година общината заложи 1,729 млрд. лв.

В новия период най-голямото перо - 1,375 млрд лв., ще е за текущи дейности, включително държавно делегираните дейности, които се финансират от националния бюджет. Сумата включва заплатите на учителите в общинските училища, работещите в болниците и др.

Капиталовата програма на общината за 2021 г. също е с по-високи параметри спрямо предишната - 509 млн., от които 296,3 млн. са средства, привлечени по европейски програми. През м.г. капиталовата програма бе 479 млн. 

Като най-голямата реконструкция, която ще започне през 2021 г., Фандъкова посочи ремонтът на трамвайното трасе на бул. „Цар Борис III“ от Съдебната палата до кв. „Княжево“. Стойността на този проект е 31,6 млн. лв., а средствата са осигурени по ОП „Региони в растеж“. Общият бюджет за изграждане и ремонт на обекти с общоградско значение е 140 млн. лв. В списъка кметът посочи и доста проекти, които присъстваха и в предишни бюджети на София и които вече трябваше да са в доста по-напреднал етап на изграждане- например разширението на бул. „Тодор Каблешков“ и бул. „Филип Кутев“. През 2021 г. Столична община за поредна година ще работи и на бул. „Ломско шосе“. Освен това се предвиждат дейности на Източната тангента и по ул. „Опълченска“. „С тези обекти София практически ще има нова транспортна схема с над 1/3 разтоварен трафик през центъра на града. Моята цел е да ги изградим през следващите няколко години", за пореден път обеща Фандъкова. "София се развива с темпо, което стратегическата инфраструктура трябва да наваксва, за да осигури движението в града за следващите десетилетия", обяви още тя.

 На второ място в бюджета за транспортна инфраструктура кметът посочи разходите за ремонти на ключови за кварталите улици и булеварди. Като примери за места, които през 2021 г. ще се работи, тя посочи: бул. „Първа Българска армия“, ул. „Кукуш“, тунела за „Люлин“, тунела на НДК, бул. „Царица Йоанна“ заедно с трамвайния път, ул. „Чепинско шосе“.  

За поредна година Фандъкова отличи "влизането в кварталите" като приоритет на бюджета на Столична община. За изграждане и ремонт на тротоари и квартални улици в София се предвиждат 50 млн. лв. През 2020 г. сумата по същото перо бе със 7 млн. по-малко, като в хода на годината тя бе намалена допълнително заради пандемията. Днес Фандъкова заяви, че чрез новия бюджет намалението се компенсира. Според нея кметове на райони, които както и през 2020 г. ще имат общо 10 млн. лв. за реализиране на собствени проекти, инвестират най-вече в ремонт на тротоари, оформяне на паркинги и квартални улици.

Фандъкова обърна специално внимание на планирани през тази година инвестиции за улично осветление и светофари. По това перо ще отидат над 6,2 млн. лв. 

Столична община обяви и старт на програма за изграждане на канализация в квартали на София, в които такава няма. Финансирането е с европейски средства по програма „Околна среда“. 30,1 млн. лв ще се отпуснат за пречиствателната станция „Кубратово“ и за изграждане на ВиК мрежа в части на районите „Витоша“, „Връбница“, „Лозенец“, „Овча купел“, „Сердика“ и Банкя. Както "Сега" писа, преди дни стана ясно, че общината ще поиска 140 млн. лв. по „Околна среда“ в периода 2014-2020 г. при положение, че консултантите й са изработили проекти на стойност 1,3 млрд. лв.

Днес Фандъкова поясни как ще се разпределят заложените средства за ВиК в бюджет 2021. "10 млн. лв. от тях са осигурените от държавата за изграждане на връзката между водопроводите на язовир „Искър“ и язовир „Бели Искър“. Тези средства осигурих от държавата, след като София помогна за осигуряване на вода за Перник. Тази реверсивна връзка е част от стратегическата критична инфраструктура на София, тъй като ще даде възможност за осигуряване на вода за столицата от различни източници", коментира тя. Преведени са и средства от държавата за начало на проучвателни дейности за свързване на яз. „Огняново“ с водопроводната мрежа на София.

За поредна година кметът на София отличи строежа и ремонта на детски градини като приоритет на общината. "Втората стратегическа цел, която трябва да постигнем в кратък срок, е осигуряване на места в детските градини на всички деца от 3 до 6 годишна възраст. Залагаме 65,7 млн. лв. за изграждане, разширение и основни ремонти на детски градини, ясли и училища. 45 са конкретните обекти за нови сгради и разширения на детски градини и ясли. С тях очакванията ни са през тази и следващата година, когато ще завършат, е да открием 185 нови групи. Освен за строителство залагаме и 1,6 млн. лв. за проектиране на 16 нови сгради за детски градини, които да включим в строителната програма догодина. Над 6 млн. лв. инвестираме в изграждане на нови училищни корпуси и основни ремонти в 7 училища. 1,5 млн. лв. са гарантирани за изграждане на модерни училищни тоалетни по програмата „София избира“, която беше спечелена от младите архитекти Ивелина Иванова и Деница Шилигарска, които вече работят с екипа на инж. Джоргов", изброи Фандъкова.

За пореден път кметът повтори и добре познатото си твърдение, че общината изпълнява специална програма за подобряване на качеството на въздуха в София. Според Фандъкова планираните капиталови инвестиции в това направление са над 200 млн. лв. "Тази година стартира изпълнението на големия проект за подмяна на старите печки на дърва и въглища с нови екологични уреди за отопление. Предвидените средства за годината са 12,1 млн. лв. Увеличаваме средствата за миене на улици и отделяме над 1 млн. лв. за премахване на т. нар. „кални точки“ в кварталите, които са източник на прах. Над 172,5 млн. лв. са инвестициите за довършване на метрото, нови метровлакове и основен ремонт на стари, както и в доставката на 25 нови трамвая, 82 електробуса и 30 тролея", изброи  Фандъкова инициативите по това направление.

През 2021 г. столичното метро ще се строи с продължения в "Подуяне" и през „Слатина“. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата