Медия без
политическа реклама

Заради протести София отлага пускането на още пешеходни зони

След недоволство на живеещи по ул. "Ангел Кънчев" инициативата "Зелени улици" няма да започне на 17 юли

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Столична община може да редуцира или дори да се откаже от реализирането през тази година на инициативата "Зелени улици", която предвижда затварянето на три улици в центъра на София за автомобили от петък до неделя през лятото и превръщането им в пешеходни зони. При всички положения проектът няма да се състои в 10 поредни уикенда, каквито бяха първоначалните планове на градската управа, след като Столичният общински съвет отложи приемането на доклада поне до следващата сесия на 23 юли. Преди това идеята бе "Зелени улици" да стартира на 17 юли и да се провежда без прекъсване до началото на септември. От думи на един от вносителите на предложението- шефът на групата на ГЕРБ в СОС  Малина Едрева, стана ясно, че причината управляващите да се разколебаят за "Зелени улици" е несъгласието с инициативата на част от хората, които живеят в центъра на столицата. "Предварително изследване на кмета на район "Средец" Трайчо Трайков след хората, които живеят и работят на територията му, показваше, че 80 на сто подкрепят идеята за повече пешеходни пространства, а близо 20 на сто не я одобряват.  Обаче в момента, в който публично обявихме старта на "Зелени улици", се оказа, че дори подкрепящи според анкетата на практика се противопоставят с мотив, че не са съгласни да се правят експерименти на техен гръб. Затова ние казахме, че няма да правим нищо, което не е с участието и съгласието на хората. За да бъде успешен проектът, той трябва да има широка подкрепа", поясни Едрева.

Както "Сега" писа, основното недоволство идва от хора от ул. "Ангел Кънчев", която е една от предвидените за затваряне улици - в участъка от ул. "Гладстон" до площад "Гарибалди". Останалите са ул. "Сан Стефано" и част от улица "Цар Иван Шишман".  В платформата "Петиция.ком" дори има организирана подписка срещу спирането на автомобилното движение по "Ангел Кънчев". Досега в нея са се подписали 31 човека. "Нарушават се правата ни за свободно придвижване и достъпване до жилищата ни, както и свободно ползване на изградените от нас гаражи за паркиране", гласи един от мотивите, с които живеещи на "Ангел Кънчев" призовават СОС да спре "Зелени улици". Всъщност преди дни транспортната комисия в СОС гласува изрично решение хората с адресни регистрации по "Ангел Кънчев" да могат да паркират в гаражите и дворовете си във всеки от уикендите на "Зелени улици".  

Малина Едрева съобщи още, че през следващата седмица вносителите ще проведат срещи с представители на трите улици, за да се опитат да ги убедят в полезността на инициативата. "След тези срещи ще обявим окончателно с какво стартираме. Може би "Зелени улици" няма да се реализира в 10 уикенда, но все пак ще се реализира в пет. Не става дума за отстъпление от инициативата, а за това как към нея да се включат колкото се може повече хора. От една страна част от тях негодуват, когато има замърсяване или пренатоварване на зоните, а от друга тези хора могат да подкрепят усилията в обратната посока, стига да бъдат убедени в полезността на проекта", коментира тя.    

Шефът на групата на ГЕРБ в СОС съобщи още, че преброяване на Центъра за градска мобилност е показало, че броят на домуващите автомобили в предвидената за затваряне зона до голяма степен съвпада с процента на несъгласните хора със "Зелени улици" - 20 на сто, докато в същото време между 70 и 80% от използващите изброените три улици са пешеходци. Ако Столична община се откаже от декларираното си намерение да увеличава пешеходните зони в града, особено в центъра, това ще е в разрез с политиката на други европейски градове, които се считат за водещи в сферата на екологията и на добрата градска среда. Особено в условия на коронакриза редица столици като Лондон и Виена увеличиха пешеходните и свободни от автомобили пространства в центъра, а Париж даде повече тротоарни площи на заведенията.   

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата