Tesla не е основана от Илон Мъск, въпреки че той дълго време я ръководи и притежава голям дял. Тъй като е публична компания, тя е официално задължена да съгласува решенията за големи инвестиции и промени с борда на директорите и акционерите, а последните все по-често упрекват Мъск в своеволия и завеждат дела в съда.
Подобни управленски практики на Илон Мъск бяха във фокуса на общественото внимание през последните месеци заради опитите на милиардера да развие стартъпа за изкуствен интелект xAI за сметка на ресурсите на Tesla и използвайки данни от социалната мрежа X. Прецедентът с преразпределянето на доставките на дефицитни ускорители Nvidia към xAI в момент, когато Tesla изпитваше остра нужда от тях, стана публично достояние. По-късно Мъск обясни тази маневра с необходимостта да се намери свободен склад за партида от тези ускорители, а той уж бил намерен само в домакинството на xAI. Самата Tesla, според споразумението с xAI, по-късно е трябвало да получи необходимия брой ускорители Nvidia като компенсация. Във всеки случай на представителите на The Wall Street Journal стана известно, че социалната мрежа X на Мъск е отделила за нуждите на xAI изчислителни ресурси на стойност 250 млн. долара.
Милиардерът се опитал да обясни това със симбиозата между контролираните от него компании, тъй като xAI успяла да обучи своите езикови модели върху данните на X и Tesla, а последните в замяна получили достъп до по-усъвършенствани езикови модели в своите системи за изкуствен интелект. Явно тази практика по отношение на ресурсите на публичното дружество Tesla дразни някои акционери и в съдилищата на американската юрисдикция се водят поне три съдебни дела в тази област. Акционерите на Tesla са обезпокоени и от участието на служителите на Tesla в решаването на проблеми на други компании на милиардера и преразпределянето на човешки ресурси между тях от страна на Мъск. По-голямата част от компаниите, които Мъск притежава, остават частни, но той пренася управленските си практики в публичната Tesla. Неотдавна на страниците на социалната мрежа X той пусна анкета за възможността да инвестира 5 млрд. долара от капитала на компанията в стартъпа xAI. След като получи одобрението на аудиторията, Мъск беше принуден да добави, че въпросът изисква одобрение не само от борда на директорите, но и на събранието на акционерите на Tesla. Всъщност този вид "самоуправление" на Мъск привлече вниманието дори на високопоставени американски парламентаристи, които отправиха официални запитвания към него по тази тема.