Медия без
политическа реклама

Китайският Илон Мъск стои зад успехите на Li Auto

Ли Сян е амбициран да промени автоиндустрията първо в страната си, а после и на глобално ниво

09 Апр. 2025
Основателят на Li Auto Ли Сян
ЕПА/БГНЕС
Основателят на Li Auto Ли Сян

Хибридните кросоувъри L7 и L9 на китайския стартъп Li Auto вече се продават и в чужбина, а компанията завзема все по-голям пазарен дял. И докато автомобилите на марката стават все по-популярни, почти нищо не се знае за основателя на компанията Ли Сян, който нерядко е наричан "Китайския Илон Мъск".


Началото: скромен уебсайт и амбициозни мечти

Ли Сян е роден през 1981 г. в Шъдзяджуан (провинция Хъбей) в семейство от средната класа. В гимназията не е блестящ ученик, но дори и тогава показва предприемаческа жилка. За да избегне подигравки от връстниците си, Ли създава уебсайт. Това не е просто личен блог, а пълноценен PCPop портал, посветен на рекламата и продажбите на джаджи и потребителска електроника.

С течение на времето проектът се разраства, превръщайки се в сериозен бизнес. Управлявайки го от къщата на родителите си, Ли Сян превръща портала в една от водещите платформи за продажба на електроника. През 2002 г. се премества в Пекин, наема офис и започва активна експанзия. Сайтът има секция за автомобили, която в крайна сметка се превърна в отделен проект - Autohome. Към 2007 г. Autohome вече е самостоятелна компания - най-големия новинарски сайт, онлайн общност и пазар за продажби на автомобили в Китай.


Финансовата криза и поуките от партньорството

Не всичко обаче минава гладко. През 2008 г. световната финансова криза удари много по рекламните бюджети и бизнесът на Ли Сян се оказва в трудна ситуация. Принуден е да продаде 55% от дяловете си в PCPop и Autohome на австралийската компания Telstra. Макар това да означава загуба на контрол над проектите, Autohome оцелява и продължава да процъфтява.

През този период Ли Сян се запознава с бъдещия си партньор - завършилия Харвард Цин Джъ. Именно той помага за реорганизацията на компанията, въвеждайки професионални методи за управление и маркетинг. Под ръководството на Джъ приходите на Autohome нарастват значително и той става главен изпълнителен директор на компанията.


От Tesla до собствената марка

През 2014 г. Ли Сян попада в тесен кръг от китайски знаменитости, които получават Tesla Model S на презентация с участието на Илон Мъск. Този момент е важен етап в кариерата му. По онова време Ли Бин, основателят на Nio, кани Сян за съдружник в своята марка. Но получава отказ, защото Ли Сян вижда разлика в бизнес подходите. Въпреки това става един от първите инвеститори в Nio, влагайки няколко милиона долара.

На следващата година Ли Сян основава Beijing Chehejia Information Technology (Chehejia), което се превежда като "кола и къща". Концепцията му е различна от тази на конкурентите му. Докато Nio и XPeng започват със скъпи електрически превозни средства, Li Xiang разчита на достъпни модели. Той стартира два проекта - малък градски електромобил (SEV, споделяне на автомобили) и голям комфортен кросоувър.

Проектът SEV не се реализира поради отказа на правителството да легализира такива автомобили. Компанията строи завод в Чанджоу, но е принудена да продаде всички активи през 2018 г.

Идеята за кросоувър обаче оживя под марката Li Auto. Първият модел е Li One - plug-in хибриден кросоувър с 1,2-литров турбо двигател, който служи за увеличаване на пробега до 800 км, и батерия с капацитет 40,6 kWh. Колата се откроява от конкуренцията, предлагайки комбинация от комфорт, практичност и екологичност. Продажбите започват в разгара на пандемията, но моделът въпреки това се търси.

Li Auto активно си сътрудничи с големи компании доставчици като Bosch, BorgWarner, Panasonic и Valeo, което допринася за репутацията ѝ. Днес марката произвежда флагманския кросоувър Li L9 с дължина 5218 мм. Автомобилът е оборудван с 1,5- литров турбо двигател с мощност 154 к.с., който служи за презареждане на батерията, и два електромотора с обща мощност 449 к.с. Ускорението до 100 км/ч отнема само 5,3 секунди.


Бъдещето

Продажбите на Li Auto растат със сериозни темпове. Ако през 2020 г. са продадени 33 457 автомобила, то до 2024 г. обемът надхвърли половин милион. Бъдещето на компанията обаче остава под въпрос. Китайската автоиндустрия се развива бързо и конкуренцията е огромна. Освен това гамата все още е доста монотонна и опитът за пускане на електрическия ван Li Mega се провали.

Ли Сян (подобно на идола си Илон Мъск) обаче доказва, че може да се адаптира към променяща се среда. И не крие амбициите да промени автомобилната индустрия. Първоначално китайската, а след това и световната.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Ли Сян, Li Auto