Пазаруването на всякакви стоки и услуги онлайн става все по-полулярно. Но как да разберем дали даден е-търговец е коректен - при огромното предлагане от хиляди сайтове и портали? Разбира се, ако видите оферта за очила "Рейбан" за 10 долара, веднага трябва да ви светне "червена лампа", че нещо не е наред. Но много често няма видими причини да се усъмните, просто е-магазинът не е много известен. Тогава може да проверите какви са отзивите от клиенти, които вече са поръчвали от този търговец, и да видите дали няма "опарени". Но и това не дава 100% гаранция - дори всички мнения да изразяват задоволство, предупреждава Асоциация "Активни потребители". От сдружението напомнят за нерядко прилагана порочна практика - е-търговецът сам си фабрикува възторжени отзиви уж от клиенти и рецензии от "авторитетни специалисти". Ето няколко ценни съвета как да разпознаем фалшивите коментари:
1. Има ли много еднакво звучащи мнения?
Обикновено авторът на лъжливите мнения е един, има определен стил на писане и използва определен набор от думи. Ако похвалите ви звучат еднакво, по-добре си потърсете друг доставчик.
2. Намирате много малко отзиви?
В този случай също е по-добре да се ориентирате към по-посещаван уебсайт.
3. Всички рецензенти отскоро ли са?
Внимавайте за отзиви от нови акаунти. Повече доверие вдъхват резенции от дългогодишни членове на сайта. Може да откриете, че човекът е прегледал стотици уебсайтове, което му дава повече доверие, отколкото някой, който е прегледал само един сайт.
4. Прегледът на стоката е прекалено обстоен или твърде лаконичен?
Фактите са важни при отзивите - не се доверявайте на рецензия, ако детайлите са прекалено малко или пък прекалено напоителни (второто е много типично за сайтове, предлагащи "чудодейни" лекарства и козметика, обилно придружени с отзиви на щастливи "клиенти" и рецензии от "суперспециалисти").