Медия без
политическа реклама

Жалбите срещу онлайн търговци са скочили двойно

За 2018 г. КЗП е наложила глоби в размер на 1.9 милиона лева

Снимка: Архив

Само за две години оплакванията срещу онлайн търговци са се увеличили два пъти. През миналата година жалбите за онлайн покупки са близо 4000, докато през 2016 г. са били около 2000, показва доклад на Комисията за защита на потребители (КЗП). Двойният ръст на жалбите най-вероятно се дължи на по-високия дял потребители, които пазаруват онлайн, коментира Димитър Маргаритов, председател на комисията.

По данни на Националния статистически институт (НСИ) всяка година около 30% повече потребители пазаруват онлайн и с 30 на сто на годишна база се увеличават магазините в интернет, регистрирани у нас. „От началото на годината тече процес на задължителна регистрация на онлайн търговци в Министерството на финансите. До момента са се регистрирали 11 000“, допълва Маргаритов.

Около 4% от жалбите на потребителите за 2018 г. са свързани с туристически продукти. „Извършени са над 8000 проверки в различен тип туристически обекти, места за настаняване, заведения за хранене и развлечения“, заяви Маргаритов, цитиран от "Фокус". Според него нарушенията не са много на брой, но всяко едно от тях е достатъчно сериозно и трябва да му се обърне внимание.

Председателят на комисията прогнозира, че наред с развитието на социалните мрежи може да зачестят импулсивните покупки. За това ще допринесат все по-достъпните канали за покупко-продажба и техническите иновации - маркирането на продукти в статуси на потребители, възможността за директното закупуване на стоки от приложенията, електронен каталог на продуктите за по-удобното им откриване и др.

Маргаритов отчете още, че през 2018 г. КЗП е наложила глоби и имуществени санкции в размер на 1.9 милиона лева. Той изтъкна, че комисията е извършила над 37 000 инспекции на търговци.

ТЕНДЕНЦИЯ

Все по-модерен подход за реклама в интернет е чрез известни личности. "Те имат влияние върху поведението на хората да „рекламират” определени стоки,  споделяйки преживявания от своето ежедневие, посочи Маргаритов. Потребителите, които "следват" даден лидер в интернет, могат да следят това, което публикува той в ежедневните си статуси, където се рекламират продукти и съответно да си ги закупят. Това дава гаранция на потребителя, че се насочва към нещо истинско, изпитано и което не би било показано от авторитетни хора. Много често обаче те има комерсиални отношения с компанията, предлагаща продукта.

Още по темата