Медия без
политическа реклама

Душ вместо вана ни спестява 6 кубика вода месечно

Ако затваряме крана, докато си мием зъбите, икономисваме 18 литра

01 Юли 2022
Pixabay
За къпане под душа обикновено използваме по 100 л вода.

Инфлацията засяга и ВиК услугите, ето защо е добре да следваме съветите за пестене на вода, които ще ни осигурят по-ниски сметки.

5 минути под душа, вместо да напълним ваната, икономисват поне 200 л вода, или към 6 кубика месечно.

Необходимото количество да се изкъпем под душа е около 100 л, или 3 пъти по-малко от ваната. Вземаме ли всеки ден вана, ще изхабим над 9 кубика вода на месец, а с душ - с 6 кубика по-малко. По софийски цени на ВиК услугата само за всекидневно къпане във ваната бихме платили около 27 лв., а с душ - до 9 лв.

За да намалим и консумацията на душа с още около една трета, може да се постави специална икономична глава.

Добре е, когато си мием ръцете, да спираме крана на чешмата, докато ги сапунисваме. Същото важи и при миенето на зъбите, като по този начин ще икономисаме средно 18 литра, които иначе биха отишли напразно в канала.

Проверявайте редовно за течове. Ако всяка секунда се губи по 1 капка вода, това прави около 23 литра вода на ден, изразходена напразно. По цените на столичния концесионер само от спирането на малките течове можем да намалим месечната си сметка с 2 лева.

Добра идея е да замените старото тоалетно казанче с ново двустепенно и да сложите нови душове и чешми, които са по-икономични. 

Недейте да източвате водата за пиене - ако я искате студена, напълнете бутилката/чашата и я оставете в хладилника за известно време. Така всяка капка ще отива по предназначение. 

Размразяването на храна от фризера с течаща вода също води до навъртането на повече кубици. Просто трябва да я извадим по-рано и да я оставим на стайна температура.

Данни на ООН показват, че 844 млн. души по света нямат достъп до чиста питейна вода. По-малко от 1% от водата на Земята може да се използва за пиене.

Най-голямото пилеене на вода вкъщи е в тоалетната. Проучвания показват, че 20% от домашните тоалетни имат течове. За да разберете дали има невидимо "подлизване", може да сипете в казанчето някакъв оцветител - боя за яйца, калиев перманганат или друго. Ако след 15 минути водата в тоалетната чиния се оцвети, трябва да вземете мерки - тоест да смените механизма на казанчето. Парите за покупката се изплащат след няколко месеца от намалените сметки. 

Ключови думи:

спести, пестене на вода

Още по темата