Медия без
политическа реклама

Как да не паднем в капана на имотни измамници

Ако ще ползвате услугите на брокер, проверете дали е вписан в професионалния регистър, съветват от "Активни потребители"

Илияна Кирилова

Жилищният пазар е много оживен - не на последно място и защото хората търсят сигурен пристан за парите си в период, в който инфлацията ги обезценява. Но как кандидат-купувачите да се ориентират в морето от оферти и статистики, така че  да направят най-добрия избор? Асоциация "Активни потребители" припомня какви са най-честите "капани" на имотния пазар: 

Търсенето е трудно, особено в София, където предлагането е голямо и разнообразно. На пазара стоят от години едни оферти за продажба, други – още по-стари, се появяват пак като нови. В същото време предложенията за ново строителство са много и звучат примамливо, но има много уловки, цените се менят постоянно и статистиката за средни цени на квадратен метър по квартали не е надежден ориентир, защото част от сделките влизат в нея със занижени стойности (за "пестене" на данъци и такси), и др. Например - предлага се апартамент с паркомясто, на апетитна локация и „луксозна цена“, но впоследствие се оказва, че паркомястото не е включено в цената и за него продавачът иска 20 000 евро.

Ето защо е добре да се ползват услугите на опитен брокер, който е наясно с пазарните особености и възможните капани. Но и тук изборът е труден - има стотици знайни и незнайни посредници. Клиентите, които се доверяват на случайни обяви в интернет, могат да налетят на измамници и да загубят пари. Сред най-нелоялните практики са: взето и невърнато капаро или депозит, изчезнали брокери, които нямат офиси, и др. Тогава? 

През 2020 г. Национално сдружение "Недвижими имоти (НСНИ)" създаде електронен Професионален регистър на агенциите, брокерите и агентите на недвижими имоти (www.publicregister.bg). В него вече са вписани над 300 фирми и експерти, като имената на фирмите и на брокерите са придружени с информацията за техния опит, сертификати, специализации и т.н.  Всеки може да направи безплатно справка в този регистър и да си избере посредник, без да се тревожи, че може да попадне на мним брокер или на агенция еднодневка, която непрекъснато си сменя фирменото име и си мести офиса или работи само "виртуално".

"Електронният регистър осигурява прозрачност и дава бърз достъп до данни за конкретна компания или професионалист. Освен това фирмите в регистъра са поели ангажимент, че спазват определени принципи и отговарят на изискванията, което създава по-голяма сигурност и доверие", коментира Игнат Арсенов, шеф на Главна дирекция „Контрол на пазара“ в Комисията за защита на потребителите.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

спести

Още по темата