Медия без
политическа реклама

Няколко съвета за безопасно шофиране през зимата

Не само пътищата, но и колите трябва да се чистят старателно през зимата. Това е важно, защото сензорите и камерите например не работят надеждно, ако са покрити със сняг. Цялата кола трябва да бъде изчистена от сняг и лед преди шофиране - включително всички прозорци, капакът и покривът, иначе има риск размразяваща се маса да се спусне внезапно по предното стъкло, да разсее шофьора и да влоши видимостта. Ето какви полезни съвети дават експертите на Dekra пред Аuto press.net: 

При сняг и студ автомобилите трябва да се карат със зимни гуми. От 2018 г. новите гуми се считат за подходящи за зимата само ако носят алпийския символ „Планина със снежинка“. По-старите, които имат само маркировка M + S, все още са разрешени, но до септември 2024 г. Всесезонните гуми могат да покриват законовите изисквания, но все пак специалните зимни са по-добрият избор.

Много е важна дълбочината на протектора. В Германия например и за зимните, и за летните автомобилни "обувки" дълбочината на грайфера трябва да е поне 1,6 милиметра. Но за тежки зимни условия експертите препоръчват поне 4 мм. В Австрия това е зимният "стандарт" - най-малко 4 мм. В България също. Лесно е да проверите надеждни ли са вашите гуми: при поставянето на монета от 1 лев в улея, той трябва да покрива средния кръг на монетата.

Ако ще пътувате в планината, не забравяйте веригите за сняг, отговарящи на размера на гумите. Добре е да направите пробно поставяне на веригите в домашни условия, защото няма да е лесно да се учите във виелицата в някой планински проход. 

Стъргалки за лед, метли за сняг и фарове за мъгла са задължителни, както и резервна незамръзваща течност за чистачките. Добавете и чифт дебели работни ръкавици - в случай че ви се наложи да сменяте гума или да монтирате верига, както и топло одеяло, защото при повреда или огромно задръстване не може да разчитате безкрайно на отоплението на колата.

Винаги чистете обувките преди влизане в колата - полепналият по тях сняг и лед внася влага, а това улеснява неприятното запотяване на стъклата. Има и друго, с мокри или обледени обувки може да ви изпързалят в буквалния смисъл и да изпуснете педала на газта или, не дай боже, на спирачката.

Винаги дръжте повечко дистанция  - спирачният път е значително по-дълъг на мокри, заснежени и заледени пътища. При скорост 50 км/ч на сух път автомобилът изминава средно 14 метра, преди да спре, а на хлъзгаво шосе спирачният път е неколкотратно по-дълъг. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

спести, зимни условия

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?