Медия без
политическа реклама

Как да различим COVID-19 от настинка и грип

При децата вирусната инфекция се проявява с различни симптоми, предупреждава един от водещите специалисти в тази област

22 Септ. 2020
Таблицата е изготвена по материали в "Гардиън", които се базират на информация от Националната здравна служба на Великобритания и СЗО.
Таблицата е изготвена по материали в "Гардиън", които се базират на информация от Националната здравна служба на Великобритания и СЗО.

С навлизането ни в есенния сезон и началото на учебната година към тревогите с COVID-19 се добави и объркващ коктейл от настинки, а скоро на хоризонта ще се зададе и грипът. Симптомите на всички тях са твърде подобни, поради което става твърде трудно да се прецени трябва ли при всяко закашляне на детето да се тича за тест. Това е потенциално огромен проблем и за училищата, защото децата с леки симптоми лесно могат да бъдат отпратени у дома без причина, а трудно доказват, че не носят COVID-19. Проблем е и за здравните системи, тъй като се харчи ресурс за ненужни изследвания - малко след началото на учебната година във Великобритания тестването на деца за COVID-19 се увеличи със 150%, а здравният министър Мат Хенкок се оплака, че хора с настинка задръстват лабораториите. Как родителите да се ориентират в тази сложна ситуация?

 

"Децата са податливи на инфекция с причинителя на COVID-19, но обикновено протичането при тях е безсимптомно или с по-леки симптоми в сравнение с възрастните. Според публикувани проучвания основните симптоми на COVID-19 при децата са висока температура, кашлица, диария и повръщане. Данните за децата като източници на разпространение на новия коронавирус са все още ограничени, като непрекъснато се натрупва все по-нова и нова информация, свързана с протичането на заболяването и неговите последствия в детската възраст", посочват МЗ и МОН в насоките за работа на училищната система в условията на COVID-19.

В указанията за действие на училищата мерки за изолация на детето се предприемат при наличие на един или повече симптоми като повишена телесна температура, кашлица, хрема, задух, болки в гърлото, умора, мускулни болки, гадене, повръщане, диария и др. Много родители изпитаха на гърба си презастраховането на учителите в първите дни и тичаха да приберат децата си от училище при най-малкия признак на хрема, плащаха за тестове, а в крайна сметка проблемите се оказваха незначителни.

 

COVID-19

 

Основните симптоми на коронавирусна инфекция в официалните информационни материали по темата у нас остават така, както бяха определени в началото на кризата - повишена телесна температура, треска, кашлица, затруднено дишане, загуба на обонянието, нарушение или загуба на вкуса и други. Малко по-детайлно е описанието на Националната здравна служба на Великобритания (NHS):

- висока температура - приема се, че трябва да е 37.8 градуса и повече, но според указанията на NHS не е необходимо да я мерите с термометър, просто проверете дали усещате загряване в областта на гърдите или гърба;

- нова, продължителна кашлица - това означава да кашляте много в продължение на повече от час, или три и повече пристъпа на кашлица в рамките на 24 часа (ако имате кашлица вследствие на хронично заболяване - напр. ХОББ, или прием на лекарства - такъв страничен ефект имат някои препарати срещу високо кръвно, кашлянето може да се влоши повече от обичайното);

- загуба на обоняние и вкус - това означава изобщо да не усещате вкус и мирис или да имате променени възприятия.

Пациентите могат да развият и симптоми като хронична умора, болки в тялото, раздразнено гърло, главоболие и задъхване. Световната здравна организация напомня, че COVID-19 засяга различните хора по различен начин. Повечето заразени развиват леки до умерени проблеми и се възстановяват без нужда от болнично лечение.

 

НАСТИНКА

Най-честите симптоми на настинка са кихането, болките в мускулите и ставите, течащ или запушен нос, възпалено гърло. Възможно е да се появи и лека кашлица. Понякога се появява умора, но рядко се вдига температура и има главоболие. Здравните власти посочват, че при настинката симптомите обикновено се проявяват постепенно.

 

ГРИП

Грипът най-често означава треска, умора, суха кашлица, болки в тялото и главата. Понякога протича с хрема и възпалено гърло. При децата в някои случаи се наблюдава разстройство/диария. При грипа няма кихане и задух, освен това симптомите се проявяват рязко.

 

РАЗЛИЧНА ВЪЗРАСТ - РАЗЛИЧНИ СИМПТОМИ

Извън лаконичните обяснения на нашите власти вече са налице редица изследвания за честотата на проявление на различните симптоми на COVID-19. "Децата под 18 години развиват съвсем различна палитра симптоми от възрастните", предупреди преди дни проф. Тим Спектър от Кингс Колидж, Лондон. Спектър провежда едно от най-ключовите изследвания на симптомите на COVID-19 чрез приложението Coronavirus Symptom Study. Професорът изненада мнозина с изявлението си, че не само течащият нос и хремата, но и кашлицата при децата често не означава COVID-19, а обикновена настинка, което е в противоречие с официалните препоръки, съобщава "Дейли Телеграф".

Преди да спрете детето от училище, трябва да познавате специфичните за неговата възраст симптоми на коронавирусна инфекция, казва проф. Спектър. Децата например рядко страдат от загуба на вкус и обоняние, освен това по-рядко от възрастните развиват кашлица и задух. Според него това вероятно се дължи на различното поведение на имунната система в различните възрасти на човека.

На база на приложението за проследяване на симптоми, използвано от 4 млн. души, проф. Спектър твърди, че повечето деца с потвърден COVID-19 се оплакват от умора и главоболие. При половината от тях се развива висока температура, а при над една трета - възпалено гърло и загуба на апетит. При едно на шест деца има необичаен кожен обрив, а при една трета не се проявява нито един от 20-те потенциални симптома на COVID-19. За сравнение, при възрастните почти 90% от заразените съобщават, че изпитват умора. Почти три четвърти се оплакват от главоболие, а около половината - от упорита кашлица и възпалено гърло.

Проф. Спектър смята, че за да не се стигне до прекомерно натоварване на системата с ненужни тестове, трябва да се обяснят ясно проявленията на инфекцията. Властите обаче не предприемат стъпки в промяна на указанията, за да не всяват допълнително объркване и в бездруго обърканите граждани, допуска той. Дори трите най-често споменавани симптома - продължителна кашлица, температура и загуба на обоняние, трябва да се проявят драматично, за да става дума за COVID-19. "Ако главоболието ви измъчва няколко дни, ако не просто имате нужда да седнете и да си поемете дъх, а не можете да станете от леглото", дава пример ученият.

Различни симптоми проявяват и хората над 65-годишна възраст, обяснява пред Би Би Си проф. Спектър, който преподава по генетична епидемиология. При тях например загубата на обоняние рядко се наблюдава. В общата картина 80% от хората с COVID-19 се оплакват от силно главоболие и умора в първата седмица на заболяването. Затова ученият смята, че тези два симптома трябва да се акцентират.
 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

COVID-19, здравеопазване