Медия без
политическа реклама

30 години след смъртта си Димитър Воев може да бъде п(р)очетен

100 стихотворения и 80 архивни фотографии на най-звучния глас на "цветята от края на 80-те"

12 Дек. 2021

Димитър Воев умира на 5 септември 1992 г.  Той е най-известният български представител на великия "Клуб 27" и най-яркият глас срещу посредствеността, сивотата, конформизма, проваления тоталитарен строй, който родната популярна музика е имала. От ненавременната смърт и оставените зад гърба му стихове и песни израства мит, който е жив сред феновете на "Нова генерация" и "Кале" и до днес. 

Сборникът "Непрочетено" идва близо трийсет години по-късно, за да събере наследството на Воев и да завещае тези "цветя от края на 80-те" на следващите поколения. Симпатичен парадокс е, че луксозният илюстрован том в близо 300 страници носи логото на издателство "Парадокс" - така се е казвала и първата основана от Димитър Воев група, още в ученическите му години. Предговорът от издателката Доротея Монова обаче ясно сочи защо това наследство е попаднало и оживяло именно в нейните ръце. 

Димитър Воев, известен и приживе с мрачните, дълбоки и вълнуващи текстове в песните на "Воцек и Чугра", "Кале" и "Нова генерация" (както и на групи, в които не е участвал, като "Атлас"), оставя след себе си 12 тетрадки с ръкописи. Те са датирани между 1981 и 1992 г., като първата датировка е от 24 декември 1981-ва, отбелязана в "Тетрадка по стенография от 7-ми клас". Но съществуват явни (макар и непотвърдени) белези, че част от творбите са създадени дори в по-ранни години.

"Непрочетено" се основава на тези, в голямата им част непознати, стихове на Воев и представлява най-плътното свидетелство за неговия поетичен гений. Книгата съдържа над 100 непубликувани досега текста, както и повече от 80 архивни снимки, факсимилета и рисунки, предоставени от вдовицата му Нели Недева-Воева. Графичната концепция и оформлението са дело на Артур Панов, приятел на музиканта и автор на популярното лого на "Нова генерация".

Съставител на "Непрочетено" е по-малката дъщеря на Митко - Димитра Воева, която не просто е подредила в логическа конструкция архива на баща си, но е успяла да придаде на сборника концептуална цялост, да обедини стиховете около свързващи нишки и теми, да ги превърне в завършено произведение.

Книгата, излязла в началото на декември, бе гвоздеят на щанда на "Парадокс" на зимния Панаир на книгата в НДК (той приключва тази вечер), а вече може да се намери и в книжарниците.

Още по темата