Медия без
политическа реклама

Какво е да си придружител на близък, който си отива

Психотерапевтката Деница Илчева разказва от първо лице

07 Апр. 2024

"Чакалнята", Деница Илчева

издателство "Жанет 45"

Когато върху едно семейство падне сянката от възможната диагноза "рак", всичко се променя. Болният поема по своята via dolorosa, наричана още "клинична пътека", с изследвания, всевъзможни лечения, подобрения и влошавания на състоянието, хоспитализации и изписвания. Добре или зле, за пациента се грижат лекари и сестри. Близките също правят всичко по силите си, четат учебници и медицински статии, хвърлят се през глава в търсене на алтернативни методи, поемат задълженията в дома, превръщат се в болногледачи, психолози и физиотерапевти.

Но "как да дадеш някому вяра, когато ти самият я търсиш?" И кой ще се погрижи за придружителя?

Той трябва да бъде винаги на разположение. Да крие болката и тъгата си и да изглежда постоянно бодър и оптимистичен. Трябва да крие истината, ако е решил така. Да бъде буфер между болния и понякога изключително нехуманната здравна система. И да запази здравето и разума си, защото след като всичко свърши, той е длъжен да продължи да живее.

Фокусът в "Чакалнята" пада именно върху дъщерята, която придружава своята майка. Вероятно заради това образът на майката е само бегло щрихован. Тя е затворена и недостъпна в решимостта да си щади своето дете, така че ние не успяваме да надникнем във вътрешния й свят и не знаем какво преживява. Отсъстващи са и другите близки – съпруг, деца. Дъщерята сякаш нарочно ги държи на разстояние и се нагърбва с всички ангажименти, поема цялата тежест върху себе си.

Тази особена самота, когато си направил всичко възможно да отдалечиш края, а после остава само да го чакаш ту с гняв, ту със смирение. Приливите на надежда и отчаяние, нуждата да се опреш на нещо или на някого поне за момент, кратките смехове и мигове на разбирателство между хора, които се мъчат в един и същи кръг на ада.

Дори ако в личния опит на читателя нещата са се развили по различен начин, емоционалната картина е същата – пресъздадена откровено, но и деликатно, дори елегантно. С всички емоции и без излишна сантименталност.

Макар че на практика го няма най-близкият семеен кръг, в романа са описани цяло съзвездие от приятели и познати. Те са толкова ярки образи и така охотно разказват цялата си биография, че това придава известна "литературност" на книгата и малко дистанцира читателя. Как пък нямаше ни един скучен човек по тези коридори? Но това също е от уроците, които можем да получим от "Чакалнята" – че трябва да поддържаме връзките си със света, дори и да ни струва усилие. Да продължим да виждаме и чуваме хората наоколо. Да съзерцаваме красотата – защото може би точно красотите, които сме събрали в паметта си, може да се окажат билет за влизане в рая.

"Чакалнята" е обгрижваща книга. Тя ни дава тихо позволение да плачем, да се борим с цената на всичко и да спрем да се борим, когато дойде моментът. Показва ни колко важно е да споделяме и да разговаряме, но също и че имаме право да мълчим и вместо с думи да изразим обичта си по други начини, ако ще и с мусака. Да приемаме уроците, дори големия и страшен урок по умиране. Да прегръщаме "оръфаната от премеждия любов".

И да живеем.

За това кураж се иска.

Последвайте ни и в google news бутон