За спешни мерки в подкрепа на независимата културна сцена, за което вече няколко пъти призоваха ЕК и Европейският парламент, настояват в писмо до министъра на финансите Владислав Горанов и вицепремиера Томислав Дончев представители на сектора.
"България получи 812 млн. евро за справяне с кризата за 5 приоритетни области, сред които и култура. До този момент българските институции не взимат под внимание тези призиви", пише в писмото. Авторите му припомнят, че още в края на март европейските институции са отправили призив за подпомагане на културния сектор, който пострада сериозно от ограниченията заради пандемията. Мерките в подкрепа на артисите могат да се финансират със пренасочените специално за преодоляването на коронакризата европейски средства.
На 26 март Европейският парламент пренасочи 37 милиарда евро от наличните фондове към граждани, региони и държави, засегнати най-силно от пандемията от коронавируса. "Предприятията и хората от културния и творческия сектор, чийто поминък е под екзистенциална заплаха, задължително трябва да получат достъп до тази финансова подкрепа. Моето послание до държавите членки е ясно: тези пари трябва незабавно да стигнат до културния сектор", заяви тогава Сабине Ферхайен, председател на комисията по култура и образование на европарламента.
Писмото до министрите припомня още, че преди дни Мария Габриел, еврокомисар за Научни изследвания, култура, образование и младеж, също обърна внимание към изключително трудната ситуация на културната сцена и нуждата й от незабавна подкрепа. Габриел, излязла на евросцената от редиците на управляващата партия ГЕРБ, споделя мнение, че инвестиционната инициатива дава възможност на държавите да пренасочат средства за проекти там, където идентифицират необходимост, при максимална гъвкавост, без нужда от национално съфинансиране. "Тя изрично споменава, че тяхното очакване е за подкрепа на действия в областта на културния сектор", пишат още авторите на обръщението.
Досега държавата е обещала подкрепа на бедните свободни артисти (с доходи под 1000 лева месечно) по извънредна сесия на Национален фонд "Култура". В рамките на бюджета от 2.5 милиона лева ще бъдат изплатени по 3 минимални заплати + осигуровки на тези от творците, които отговарят на условията за подпомагане по документи. До края на конкурса бяха подадени малко над 1000 заявления, като не е сигурно, че всички ще бъдат удовлетворени. Тези средства обаче са от бюджета на Министерство на културата и нямат общо с отпуснатите целево европари.
Междувременно обобщените резултати от анкета, започнала още през март и попълнена от 1067 респонденти (някои физически лица, а други културни организации) показаха, че общо 15 563 431 лв. са очакваните финансови загуби в независимия културен сектор, ако забраната за провеждане на културни събития остане в сила до юли 2020 г. Разбира се, при по-дълъг "нулев" период те биха набъбнали още.
Общата стойност на всички преки загуби в сектора към 8 март (датата, от която бяха забранени публичните културни изяви) вече възлизаха на 2 419 752 лв., напомнят организаторите на анкетата, защото мнозина от сектора към тази дата от сектора са имали планирано събитие, по което вече са направили разходи. Тези разходи варират между 100 лв. и 450 000 лв. в различните случаи, като средната стойност на организация/събитие е 9270 лв.
Над 95% от анкетираните смятат, че са необходими спешни мерки от страна на публичните власти за компенсирането на щетите в сектора. Като най-ефективна мярка се посочва въвеждането на структурно финансиране на организации в сектора, което да неутрализира негативните ефекти от преобладаващо проектния начин на работа (76%). Почти същият процент подкрепа (75%) получава и възможността за учредяването на социален фонд, който да изплаща помощи за засегнатите лица, на база минимална работна заплата.
Сред другите предложения за мерки са премахване на ДДС за една година в засегнатите сектори; организиране на синдикална или подобна структура, защитаваща правата на независимите артисти; диалог и колаборация между независимия и държавен културен сектор; минимални квоти за българска музика в ефир и др.