Фестивалът за съвременен танц Aerowaves in Sofia се открива на 27 октомври със събитие за деца. От 19.30 ч. на сцена „Дерида“ ще се играе спектакълът „Давай!“ на компания Corps In Situ от Люксембург. Представлението е без думи, подходящо е за деца от 7 години и нагоре и съзнателно е избрано да открие форума, защото подрастващите са нашето бъдеще, напомнят организаторите. Програмата тази година е обърната към възможно най-широка аудитория, предвидени са специални предложения за деца и за по-възрастни хора.
„Давай!“ е игра между две момчета, които се търсят, срещат се и се предизвикват чрез бойна хореография. С всяка нова игра те се опознават, контролират, надминават себе си. Всеки се учи от другия, от своите силни страни и граници, без никога да има победител или губещ, защото опонентът е преди всичко партньор в играта, който трябва да бъде уважаван, за да може тя да продължи. Представлението е динамичен дует, съчетаващ хумор, прецизност на жеста и красота на движението.
Aerowaves in Sofia ще представи до 11 ноември някои от най- забележителните спектакли от европейската и световната танцова сцена, създадени през последната година. Инициативата за събитието е на екипа на Derida Dance Center – първия център за съвременен танц в България и многогодишен партньор в Европейската мрежа за съвременен танц Aerowaves. Всяка година артисти от различни краища на Стария континент кандидатстват за включване в Топ 20, а международно жури има нелеката задача да определи 20-те най-интерерсни представления сред повече от 700 предложения.
Във фестивалната програма на Aerowaves in Sofia присъстват три заглавия от класацията Топ 20 на Aerowaves и шест представления, прецизно селектирани от екипа на Derida Dance Center. Зрителите ще имат възможността да усетят многообразието от естетически форми и драматургични посоки в съвременния танц и пърформанс с проекти от Израел, Испания, Франция, Малта, Германия, Великобритания, Люксембург, Полша, Финландия и Тайван.
И тази година организаторите ще предоставят възможност на зрителите да се запознаят с гостуващите артисти, като се включат в дискусионни срещи след всяко представление. В програмата на фестивала са заложени и 7 танцови уъркшопа, достъп до които ще имат професионални танцьори от България.
Ето по няколко думи за всяко от заглавията във фестивалния афиш.
"Дните" е спектакъл от Финландия (28 октомври), за чиято реализация се отправя отворена покана към хора на възраст над 60 години. Записалите се за участие ще преминат през тридневни работни ателиета с финландските артисти. „Дните“ е танцов дует, измислен и изпълнен от известните финландски танцьори Мария Нурмела и Виле Ойнонен. По тяхна покана прочутият английски хореограф и дизайнер Тео Клинкард доразвива работата им, като въвежда практика на съавторство, чрез която представлението се пренаписва наново на всяко място, където се изпълнява. На всяко място Мария и Виле провеждат уъркшопи за хора над 60, от които избират двама души, за да станат част от самото представление, предлагайки така необходимата възможност за творчество и социално включване на една уязвима група в обществото.
"Гладните", Полша (30 октомври), е разговор за живота и решенията, които взимаме всеки ден или върху които не сме имали влияние. Представлението е и своеобразен поглед в огледалото. Нагласите, които приемаме като общество, също и в глобален контекст, подкрепят ли справедливото разпределение на средствата за препитание?
Колко лесно ни е да изхвърлим остатъците от чиниите си или да се отървем от продукти с изтекъл срок на годност?... Представлението не се препоръчва за зрители под 16.
"Аз съм Алекс", Малта (1 ноември), е пиеса с хореография на Дориан Малия, артистичен директор на танцовата компания Moveo Dance, която изследва концепцията за егото и егоцентризма в свят, воден от културата на „мен, себе си и аз“. И тримата герои са "Алекс"-и в постановката, която се фокусира върху един герой.
"Таранто Фламенко", Испания (2 ноември), е с идея, режисура и интерпретация на Мария дел Мар Суарес Ла Чачи, а певица е Лола Долорес. Две жени пушат цигари в парка или пред вратата на къщата, или на двора. Споделят общо всекидневно пространство, разговор, интимността на тишината. Изведнъж пеенето и танците разбиват обикновения свят и въвеждат магия. В едно спряно, загадъчно време хореографията се ражда като деликатен полъх, докато се превърне във вихър…
Документалният филм за създаването на платформа Aerowaves – "Aerowaves на 25" (4 ноември), представлява поглед зад кулисите към хората и артистите от пионерската танцова мрежа Aerowaves и тяхното влияние върху съвременния танц в цяла Европа от 1996 г. насам. През последните 25 години Aerowaves е в челните редици на иновативния съвременен танц в Европа, като подкрепя работата на дебютиращи творци и свързва танцовия свят.
В "Облаци", Израел (5 ноември), в центъра на пространство, което изглежда произволно проектирано и оскъдно, стои единствено изпълнителят Даниел Едвардсън. Използвайки тялото и гласа си, черпейки вдъхновение от кабаретни представления и жанрове като клоунада и цирк, Даниел създава вълнуващо шоу.
"Лешояд", Великобритания (6 ноември). Първоначалното вдъхновение за това произведение идва от стар тибетски мит за лешоядите. Казват, че никой никога не e виждал тялото на починал лешояд. Когато лешоядът знае, че животът му изтича, той започва да лети високо към слънцето и се стопява в нищото…
"Вярвам", Франция (9 ноември), е последната част от продължаващата поредица от дуети на формацията „Структурна двойка“. В продължение на девет години Лотус Еде Кхури и Кристоф Масе работят щателно за създаването на колекция от кратки хореографски миниатюри, базирани на едни и същи принципи: оригинално движение и повторение, постепенно деформиращо се в отговор на изкривяванията на циклеща популярна музикална песен.
Закриващото представление "Дом", Германия (11 ноември), с хореография и в изпълнение на Себастиан Абарбанел е мултидисциплинарна танцова продукция, която поставя тялото в различни взаимоотношения с външните сили. Тя е своеобразно пътуване към намирането на собствена идентичност в общество, което постоянно я дефинира отвън.
Началният час на всички спектакли е 19.30.
Програмата на работните ателиета можете да откриете тук: