Международният фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“ ще има своето 16-о издание от 9 до 19 май в Центъра за съвременно изкуство „Топлоцентрала” и сцена „Дерида”. Достигайки юношеска възраст с ежегодни издания и повече от 180 показани представления от цял свят, събитието се утвърди като водеща платформа за вълнуваща среща с най-доброто и провокиращо ума и сърцето от съвременната експериментална танцова сцена, твърдят създателите на форума – артистите Ива Свещарова, Вили Прагер и Стефан А. Щерев.
По традиция тримата избират мото на всяко издание, а след това го защитават в артистичната програма на фестивала. През 2023 г. селекцията от представления застава зад принципа „Моето тяло, моят танц“, който е претворен в работата на десетте поканени изпълнители и формации от Румъния, Германия, Финландия, Нидерландия, Полша, Украйна, САЩ, Канада, Словения и Австрия.
„Антистатик 2023“ започва на 9 май в 19.30 ч. в „Топлоцентрала“ с представлението „Място за изчезващи (Безнадеждно)“ на Серджу Матис (Румъния/Германия), в което автентичните записи на застрашени и изчезващи птиците, събирани в продължение на няколко десетилетия от библиотеката „Маколи“ към Лабораторията по орнитология в Корнел и Фондация Xeno-canto (Холандия), се преплитат с научни и митични истории и вълнуващ танц, за да покажат в нова светлина срещата между човека и природата.
На 10 май в същия час и на същото място ще е втората среща на българската публика с работата на хореографа Томи Паазонен (Финландия/Германия), който гостува на фестивала и през 2021 г. Той идва с представлението „Атитюд“, в което съчетава стриктния речник на класическия балет с импулсите на съвременния танц, качвайки трима опитни танцьори мъже на балетни палци. Резултатът е експериментален балетен спектакъл, изпълнен с технически умения и виртуозност.
На 12 май от 19.30 ч. на сцена „Дерида“ (ул. "Цар Самуил" 32) зрителите са поканени на наелектризиращ „концерт“ с тяло – „Без дъх“, в който композиторът и изпълнител Тиан Ротевел (Нидерландия/Германия) превръща себе си в музикален инструмент и разгръща звука в залата до неузнаваемост. Звучат и композиции от периода на Късния ренесанс на фона на жестове и движения, с които артистът си проправя път между дилемите за смислено и безполезно, музика и танц, удоволствие и провал, частно и публично.
Следващата вечер, 13 май, програмата продължава с представлението 18+ на Ана Новицка (Полша/Германия) „Това е нещо истинско“. Хореографката изпълнителка превръща кожата си в хоризонт, въплъщава в тялото си различни емоции, създава чрез него ситуации, демонстрира намерения и разказва истории. И неусетно потапя зрителите във въпросите за това какво е тялото, как го възприемаме и можем ли съзнателно да го променяме.
На 14 май от 11 и 12.30 ч. на терасата на „Топлоцентрала“ фестивалът кани малчугани от 7 до 12 години на първото танцово представление за тяхната възрастова категория – „Браво, деца!“. То е специално подготвено от германския колектив LIGNA, който българската публика вече познава от продукциите „Тайно радио“, „Опиянение и гняв“ и поредицата „Нонумент“. Всеки участник получава на място слушалки. В тях започва да звучи радио пиеса, в която се сместват разказ и инструкции за движение, така че постепенно децата превземат мястото, на което се намират.
Същата вечер са безплатната прожекция на филма „Монохромно“ и срещата с мултидисциплинарния артист Антон Овчинников (Украйна), чиято аудио-поема „Война“ звучеше преди началото на представленията в програмата на фестивала миналата година в знак на солидарност с жертвите на руската инвазия в Украйна. „Имам чувството, че от всичко „мое“, ми е останало само тялото. Понякога силно, но по-често слабо и уязвимо. Оставете тялото да покаже какво чувства сърцето ви“, споделя авторът в лентата, заснета през април 2022 г., когато му се налага да пребивава в принудителна изолация на 50 км от Киев.
На 15 май от 19.30 ч. в „Дерида“ Були Фей Колинс (САЩ) ще разходи зрителите сред своите „Песни от допаминовата въртележка“. Заливан от информация, героят в този музикален пърформанс преживява своите страхове, върхове и спадове, причинени от потока на онлайн съдържанието. На сцената оживяват колажи на културна сатира и лични разкази, изобразяващи хаотичната политическата ситуация в света.
На 16 май от 19.30 ч. в „Топлоцентрала“ е отново представление, подходящо за публика 18+ – „Телесна линия на мисълта“ на Симона Дяконеску (Румъния) и Ванеса Гудман (Канада). Дори на пръв поглед да изглежда, че то е посветено на тялото, истината е, че фокусът му е всеки от нас като микробен отпечатък и дори като система от взаимнообуславящи се бактерии, едновременно силна и крехка. Замислено като хибриден спектакъл, конференция и хореографско шоу, представлението ни пренася през миризмата, размножаването, физическите упражнения, имунитета и ни приземява в ново измерение на „идентичността“.
На 17 май гостува (не за първи път) известният артистичен колектив Via Negativa (Словения) със своя сценичен галоп „Деветата“, който препуска през легендарната Симфония №9 в ре минор на Бетовен и също е подходящ за публика 18+. Представлението преминава през цялото произведение на великия класик, наложило се като шедьовър на Западната цивилизация, и сред този „изключителен пример на човешкия дух“ застават артистите – голи и обзети от съмнения, без капка триумф по лицата, търсещи просто връзка между себе си и животното.
Артистичната програмата на „Антистатик“ завършва центробежно на 19 май от 19.30 ч. със солото „Задвижван“ на Зимон Майер (Австрия). Изпълнителят превръща дишането си в движение, а движението – в дишане. Звукът от стъпките се смесва с ударите на сърцето, за да отговори на съществените въпроси за спонтанността и самоизразяването. Всичко започва притихнало в едно притъмнено кръгово пространство, за да достигне заряда, пулса и екстаза на клубната сцена.