Медия без
политическа реклама

Украински и руски артисти творят заедно на АСТ фестивал за свободен театър

7 дни, 6 локации, 30 български и 3 международни спектакъла от всички жанрове са в програмата на форума

10 Окт. 2024
Фестивалът ще покаже три международни и 30 български спектакъла.
Фестивалът ще покаже три международни и 30 български спектакъла.

Четиринадесетото издание на АСТ фестивала за свободен театър ще се състои между 14 и 20 октомври, съобщиха организаторите. Под мотото „Невъзможните разговори“ ще бъде представена програма от българска и световна драматургия, съвременен танц и пърформанс, мултижанрови експерименти, дискусии, работилници и съпътстващи събития.

На 14 октомври от 18.30 часа, вместо с театър, фестивалът ще започне именно с дискусията „Невъзможните разговори“. Това са разговорите, които не успяваме да проведем като общество, но пък независимата сцена предлага благоприятна среда за диалог. Мястото е Зала 2 на Регионалния център за съвременно изкуство „Топлоцентрала“.

Международната програма ще провокира публиката с три представления. Легендарната танцова трупа на Пал Френак ще представи спектакъла “Момчета”. Фокусирано върху илюзорната реалност, създавана от медиите, представлението изследва изтриването на границата между привидно и реално в света на социалните мрежи и последващите го егоизъм и самоизолация. Това е един от най-показваните и коментирани спектакли на легендарния хореограф, чието гостуване се осъществява с подкрепата на институт “Лист” – унгарски културен институт в София. Можете да се гледа на 16 октомври от 19.30 часа в РЦСИ „Топлоцентрала“.

Чешкият колектив KHWOSHCH ще представи своя „Тежък театър”. Тежестта, която носим, е сред неизказаните предизвикателства пред всички съжителстващи поколения: тежестта на наследството, тежестта на обектите, които не можем да си позволим, или пък тези, които определят нашето движение. Очаквайте спектакъла на 19 октомври от 19.30 часа в РЦСИ „Топлоцентрала“.

Трудният разговор за насилието и неговото предотвратяване се разглежда във „Фейсбук хореография“ – съвместен проект на украински и руски артисти, които анализират ролята на социалните мрежи в насърчаването както на омразата, така и на съпротивата към нея по време на войната в Украйна. Проектът включва реални истории, постове и кореспонденция между хора от враждуващите страни, създавайки перформативен експеримент. Фондация “Отворени обятия”, съвместно с украинския хореограф Роман Блажкив и руския дисидентски колектив „Мира Зимка“, ще представят „Фейсбук хореография” на  18 октомври от 19.00 часа, също в РЦСИ „Топлоцентрала“.

В рамките на 14-ото издание на фестивала ще бъдат показани 30 български театрални представления в пространствата на РЦСИ “Топлоцентрала”, Сцена “Дерида”, YALTA ART ROOM, I AM STUDIO, VOX POPULI и Ателие “Пластелин”. Те демонстрират разнообразието и изобилието на независимата сцена, както и почти всички нейни жанрове.

За поредна година фестивалът ще предложи разнообразна образователна програма от уъркшопи и семинари, отговарящи на различни потребности на свободните артисти. Професионалните танцьори и изпълнители ще могат да се запознаят отблизо с метода на легендарния унгарски хореограф Пал Френак в специален уъркшоп. Участниците ще научат повече за специфичния тренинг и творчески процес в  спектакъла “Момчета”.

Работното ателие  “Професионален артист – да или не” с модератори Калина Вагенщайн и Стефан Прохоров ще дефинира и впоследствие ще представи пред ключовите институции принципите и признаците, с които да бъдат определени културните професионалисти в България. 

Уъркшопът “Гещалти на творческия стрес” на Илия Тошкин и Петко Милаков е насочен към  актьори, режисьори, музиканти, визуални артисти, организатори на културни събития и всякакви други професионалисти и непрофесионалисти, имащи отношение към независимия театър и независимото изкуство в България. Ателието ще  се занимае с претоварването и стреса като рисков фактор за всички артисти на свободна практика. 

 “Изиграй ми приказка” на Арт бюро е театрална работилница за разказване на приказки на жестов език. Там записалите се участници ще се запознаят с принципите на художествения жест, който ще бъде представен от Росица Караджова – нечуваща актриса и специалист по художествен жестов език, както и да изпробват на практика неговото приложение с помощта на режисьора Анна Данкова и жестовия преводач Силвана Павлова.

ACT Фестивалът за свободен театър 2024 се осъществява с подкрепата на Министерството на културата и Столична община, в партньорство с Гьоте-институт – София, Унгарски културен институт, РЦСИ "Топлоцентарала", Сцена "Дерида", Yalta Art Room, I am Studio, Ателие "Пластелин", "Контейнер Vox Populi” и фондация "Човек с шапка".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За коя партия/коалиция ще гласувате на предстоящите избори?