Медия без
политическа реклама

Археологическа изложба разкрива бита на повелителите на солта

В НАИМ показват над 530 експоната от Провадия – най-стария солодобивен център в Европа

11 Юни 2024
В Провадия е най-старият праисторически солодобивен център в Европа.
БГНЕС
В Провадия е най-старият праисторически солодобивен център в Европа.

Изложба "Повелителите на солта: Провадия – Солницата 5600-4350 г. пр. Хр." се открива в Националния археологически институт с музей при БАН тази вечер. Експозицията съдържа над 530 находки, намерени при проучванията на най-стария праисторически солодобивен и градски център в Европа. Тя е посветена на 20 години от археологическите проучвания там и 155 години от създаването на Българската академия на науките. Изложбата е подготвена под научното ръководство на акад. проф. Васил Николов. Реализирана е благодарение на съвместните усилия на екипите на НАИМ – БАН, Исторически музей – Провадия, и Провадия – Солницата.

От днес можем да зарадваме посетителите с аудиогид и добавена реалност към изложбата „Повелителите на солта“, обяви на пресконференция днес доц. д-р Христо Попов, директор на НАИМ – БАН. „Аз съм щастлив, че в институцията, в която от 40 години работя, успяхме да направим изложба, в която да покажем нещо изключително интересно и важно в момента не само за българската праистория, а и за европейската праистория“, изтъкна акад. проф. Васил Николов, ръководител на проекта от самото му начало. 

Временната изложба в Археологическия музей представя над 530 експоната, датиращи от късната праистория (VІ и V хилядолетие пр. Хр.), от късноелинистическия период и Античността. Те свидетелстват за мащабното развитие на единствения в региона ранен солодобив, търговията със сол, натрупването на богатства от общностите в района, необходимостта от тяхната защита зад масивни каменни стени и социалната йерархия на праисторическото общество. Сред най-интересните артефакти от обекта са красиви керамични съдове, керамични антропоморфни фигурки, керамични култови масички и съдове, костени инструменти, гривни от мида спондилус, върхове на стрели, сечива, посочи гл. ас. д-р Галина Самичкова, куратор на изложбата, цитирана от БТА. Включено е и представяне на могилата чрез добавена реалност, отбеляза и тя. Периодът между 4700 и 4600 година преди Христа е с много впечатляваща материална култура, въпреки че тогава солницата претърпява две много тежки земетресения, изтъкна акад. проф. Васил Николов.

Директорът на НАИМ – БАН Христо Попов анонсира и предстоящите изложби в музея. В края на юни ще бъде представена постерна изложба за изключително важен средновековен манастир, който се намира на територията на днешна Румъния. Той е от времето на Първото българско царство, пряко свързан с него. Вероятно есента ще се открие представителна изложба за културно-историческото наследство на Хърватия, а в средата на ноември се задава голяма изложба, посветена на средновековното въоръжение, разкри доц. Попов. По думите му, за първи път ще могат да се видят някои специфични неща по отношение на технология, на украса, на различните форми на мечовете и сабите през годините от началото на Ранното до Късното средновековие и османския период.

През есента голяма изложба на НАИМ, посветена на древна Тракия, ще бъде експонирана в музея „Джон Пол Гети“ в Лос Анджелис. 

 

Последвайте ни и в google news бутон