Медия без
политическа реклама

Денят на София изкушава с изкуства и емоции

Празникът предлага на столичани пъстра културна програма

17 Септ. 2024Обновена
Вълшебството на двамата артисти ще се състои още два пъти пред НДК днес - в 18.00 и в 20.00 часа.
Булфото
Вълшебството на двамата артисти ще се състои още два пъти пред НДК днес - в 18.00 и в 20.00 часа.

С богата палитра от събития столицата посреща своя днешен празник – Деня на светите Вяра, Надежда, Любов и майка им София. Ето няколко възможности за приятно и смислено прекарване на времето в оживения град.

 

Белите цветя на Стенли Пагани и Луиза Душкова красят НДК

Минувачите пред НДК бяха очаровани от Суей пол цветя, или люлеещи се пилони-цветя – специфичен акробатичен цирков спектакъл, който се използва както в прочутия Цирк дю Солей, така и в други престижни атракционни събития по света. Концепцията за превръщането на пилоните в цветя е създадена от екип от Италия.

Стенли Пагани – родом от Милано, главен артист, изпълняващ номера с огромно люлеещо се цвете, ги пренася в България. Той и партньорката му Луиза Душкова, създател на Първа българска циркова академия и Нов цирк, представят иновативния модерен пърформанс в три спектакъла днес за Деня на София – първият беше в 11.00 часа, следващите са в 18.00 и 20.00 часа пред НДК.

Акробатичният спектакъл на Стенли Пагани и Луиза Душкова Суей пол цветя (люлеещи се пилони) се представя в рамките на Международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“.

 

Нов градски фестивал пред НДК и кино „Кабана“

Фондация „Аз съм София“ с подкрепата на Столична община и многобройни съмишленици организират най-новия и мащабен градски фестивал на изкуствата и емоциите със същото име – „Аз съм София“, част от програмата „София празнува 17 септември“ с вход свободен. Събитието ще продължи до 23 септември в пространството пред НДК и кино „Кабана“. Към главните участници, освен познатите и обичани изпълнители, днес се присъединяват непознати чаровни лица и многобройни именници с прекрасните имена, които празнуват.

Фестивалът на изкуствата и емоциите „Аз съм София“ ще поднесе разнообразие от дейности, превръщайки пространството пред НДК в открита сцена за хора от всички възрасти и с разностранни интереси. Посетителите ще се потопят в улични изкуства, музикални поп изпълнения, класически и детски концерти, стари градски песни, а големият купон ще бъде музикалната битка между известните групи „Акага“ и „Обичайните заподозрени“. Улични музиканти, скейтъри, писатели, бийтбоксъри, брейк денс, образователни и вкусни събития за деца ще присъстват през всички дни. Ще се представят танцови формации и спектакли, литературни четения и маршрути, филми на открито, арт базари, улично изкуство и забавления за тийнейджъри, гастрономически зони.

Днес фестивалът стартира с „Игрите на града“ – увлекателни градски игри на открито, където историческите факти оживяват, а от утре започват многобройните събития пред НДК. На голям екран в дните на фестивала ще се представят селекция от филми за град София от архива на БНТ, „Мозайки“ с Джеки, Джони и Чарли и лентата на Николай Василев “Седем пътя към София”. През всички фестивални дни ще има гастрономическа зона, обособена около фонтаните, демонстрация на брейк танци и бадминтон, празник на децата и кучетата на София и още множество преживявания за всеки.

Цялостната програма на фестивала може да видите на https://iamsofia.bg/

 

Регионалният исторически музей влиза в Централните хали

Регионалният исторически музей – София, в чест на празника отваря вход свободен за постоянната и временните експозиции в сградата си на пл. „Бански“ 1. Навръх днешния ден в залата за временни експозиции се открива и изложбата „София“, посветена на 110-годишнината от рождението на художника Владимир Мански. Тя представя негови творби, свързани със столицата.

Програмата включва традиционните творчески ателиета за деца между 6 и 12 години. Този път се набляга на рисуване с иновативни материали и на техники за апликиране. Организират се съвместно с детски магазин и книжарница „Костенурко“ в диапазона 16.30 – 18.00 ч.

Обиколка с екскурзовод започва от археологическото ниво на базиликата „Света София“. Беседата продължава в църквата „Света София“, палатата „Света София“, Къщата с часовника, улица „Малко Търново“. Началото е в 18.00 ч.

В днешния ден РИМ – София, си партнира с Централните хали в две инициативи. Първообразът на герба на столицата, притежание на музея, се излага в експозиционното пространство на Халите. Освен това Халите са домакин на събитие, представящо изложбата „Истории зад фасадите“ и дискусия с екипа й.

Както „Сега“ вече писа, археологическият парк „Западна порта на Сердика“ се превръща в сцена на визуалния танцов пърформанс „Граници на реалността“ на Derida Dance Center.

В празничния ден експозициите в сградата на пл. „Бански“ 1 са с удължено работно време – до 20.30 ч. (с последен час на влизане 20.00 ч.). Филиалите на музея също са с безплатен достъп: Триъгълната кула на Сердика и АККК „Сердика“ – до 20.30 ч., археологически парк „Западна порта на Сердика“ – до 21.30 ч., археологическо ниво на базиликата „Света София“ – до 18.00 ч.

 

Столична библиотека припомня най-успешния кмет инж. Иван Иванов

Столична библиотека отбелязва Деня на София с документална фотоизложба, тематична кръгла маса и прожекция на филма „Кметът“, посветени на 90 години от назначаването на инж. Иван Иванов за кмет на столицата.

Експозицията „Призванието да бъдеш кмет“ за най-успешния и най-дълго управлявалия градоначалник на София, организирана в партньорство с Държавна агенция „Архиви“, е разположена в Мраморното фоайе на библиотеката. Тя представя оригинални архивни документи и фотоси от „10-те златни години на София“ на управлението на инж. Иван Иванов с различни аспекти на дейността му като кмет и успешните му политики в сферата на културата, образованието, здравеопазването и градоустройството.

Любопитен момент в изложбата са карикатурните ескизи от вестниците „Дневник“, „Заря“, „Утро“ и др. от 1938 г., които показват отзвука от присъединяването на околните села към София и сформирането на Столична голяма община. Интерес представляват автентичните документи от фонда на библиотеката на София – „Отчети и бюджети на Столичната община“, и знаковото илюстровано списание на Софийската община – „Сердика“, чийто цифров формат е достъпен за потребители на дигитална платформа „Сердика“. Списанието отразява всички основни отрасли на общинската дейност, важни събития в социалния и културния живот в столицата, изследва историческото минало и насоките за бъдещото развитие на града, помества „статистически сведения относно важните въпроси от демографски, стопански, благоустройствен и културен характер, метеорологически данни и проучвания".

Колекцията „Наградата на София“, част от фонд „Краезнание“ на библиотеката, разкрива подкрепата на столичния кмет инж. Иван Иванов към българските писатели и художници с учредената от него през 1942 г. Награда за литература и изобразително изкуство „София в книги и картини”. Първи носител на наградата за най-хубава книга на тема „София” е известният български писател и общественик Тодор Влайков за мемоарната му книга „Преживяното”.

От 17.30 ч. в Американския център ще се проведе тематична кръгла маса, на която водещи изследователи на управлението на инж. Иван Иванов ще дискутират за културното и духовното развитие на София в периода на кметуването му. Сред участниците са проф. Кирил Топалов, проф. Вили Лилков, Снежана Ракова (съпруга на внука на инж. Иван Иванов), д-р Ивайло Начев (Институт за балканистика, БАН), Станислав Колев (автор на книгата „Кметът на София: инж. Иван Иванов“), доц. Юлия Йорданова-Панчева (Софийски университет), Марио Мишев (сайт „Българска история“), както и авторите на единствения филм за инж. Иван Иванов „Кметът“ – изтъкнатата наша документалистка Адела Пеева и Антоний Дончев. Модератор на събитието ще бъде литературната историчка и писателка Катя Зографова. В дискусията ще вземат участие и членове на клуба на писателите и изследователите на София към Столична библиотека. В рамките на събитието ще бъде прожектиран емблематичният документален филм „Кметът“ (2010). Творбата изследва живота на инж. Иван Иванов, запазил достойнството и морала си въпреки сложните и драматични житейски ситуации, както и ролята на отделната личност в историята и живота на страната.

 

Театър Artvent отваря врати в аулата на УАСГ

Театър Artvent – новото място за култура в аула „Максима“ на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), ще отвори врати днес. Първото представление на неговата сцена ще бъде „Заклеваш ли се в децата?“ от Саломе Льолуш, с Весела Бабинова и Владимир Зомбори в главните роли, режисирани от Крис Шарков. Официалното откриване обаче ще бъде на 25 септември от 18.00 ч., след което пак ще се играе "Заклеваш ли се...".

Инициативата театрално пространство да бъде разположено в академична институция се реализира за първи път и е част от стремежа на продуцентската компания да предоставя на публиката театрално съдържание и преживяване на възможно най-високо професионално ниво.

Целта на това партньорство е да обогати театралния живот на столицата, като съчетава традицията с актуалните тенденции в едно уникално за града културно пространство. За да се случи това, компанията инвестира в подобрения на залата, с които да осигури на зрителите пълноценна театрална обстановка и комфорт.

На сцената на новото място за театър през есенно-зимния сезон ще бъдат представяни спектакли, към които има изключително голям интерес от страна на публиката -„Чамкория“, „Това не го казвай!“, „Отчаяни съпрузи“, „Петък вечер“, „Неделя сутрин“, „Съседите отгоре“, „Премахни от приятели“, „Извънредно положение“, „Извънредно любовно“, „Извънредно неудобно“, „Всяка първа сряда“, „От всички страни“. Предстоят и премиерите на още няколко заглавия до края на годината.

Зрителите ще могат да гледат тук някои от най-харесваните български артисти: Захари Бахаров (който е и съпродуцент в Artvent), Теодора Духовникова, Иван Бърнев, Стефания Колева, Димитър Рачков, Бойко Кръстанов, Александра Сърчаджиева, Анелия Луцинова, Деян Ангелов, Дарин Ангелов, Мария Сапунджиева, Здрава Каменова, Богдана Трифонова, Христо Пъдев, Павел Иванов, Филип Буков, Стоян Дойчев, Емил Марков, Лилия Маравиля, Силвия Петкова, Даниел Пеев, Явор Бахаров, Керана и др.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?