Медия без
политическа реклама

Столична библиотека награждава най-четените автори на десетилетието

Церемонията ще се състои във вторник, 21 януари

18 Яну. 2025
Церемонията по награждаването ще се състои във вторник, 21 януари.
Столична библиотека
Церемонията по награждаването ще се състои във вторник, 21 януари.

Десетите юбилейни годишни награди на Столична библиотека „Писател на годината & Читател на годината“ ще бъдат връчени на церемония във вторник, 21 януари, от 12.00 ч. в Столична библиотека (зала III етаж).

И тазгодишното издание на наградите включва традиционните категории за читател на годината, писател на годината, поет на годината, най-четен автор на научна и научнопопулярна литература, най-четен автор на детска литература и др. По случай юбилея ще бъдат раздадени и специални награди за най-четен автор на десетилетието (2014 – 2024).

Изборът на най-четените съвременни български автори вече десет години се определя от читателската аудитория на Столична библиотека въз основа на статистика от електронния каталог.

Специалните награди за най-четен автор на десетилетието се присъждат на Георги Господинов, Захари Карабашлиев, Стефан Цанев, Здравка Евтимова и проф. Цочо Бояджиев. Специална награда е отредена и на големия белетрист акад. Владимир Зарев.

За писател на годината е определена Виктория Бешлийска, а нейни подгласници като най-четени автори на художествена литература са Теодора Димова и Георги Бърдаров. Сред най-четените съвременни български писатели в библиотеката са още Александър Секулов и Деян Енев, както и носителите на специалните награди на десетилетието – Георги Господинов, Захари Карабашлиев, Стефан Цанев, Здравка Евтимова.

Наградата за най-четен поет отива при Георги Константинов. Негови подгласници в категорията са две изтъкнати литературни дами – Мирела Иванова и Амелия Личева. Сред петимата най-четени автори на поезия са още Георги Борисов и Иван Ланджев.

Най-четен автор на книги за София е Тони Николов, а най-четен автор на детска литература Евгения Войнова с подгласници в категорията Цвета Брестничка и Цанко Лалев. Други много четени автори на детска литература са Катя Антонова и Мая Дългъчева.

Най-четен автор на нон-фикшън литература (нехудожествена литература) е историкът проф. Николай Овчаров, а негови подгласници са д-р Александър Стоянов и д-р Стефан Иванов. Други четени автори в категорията са Мадлен Алгафари, Румяна Николова и Николай Генов, както и носителят на специалната награда на десетилетието – проф. Цочо Бояджиев. В тренда на нон-фикшъна първи места заемат изданията по история, философия и политика, приложна психология, книги за самопознание, здравословен начин на живот, екология, пътешествия и туризъм. С голяма популярност се ползват и мемоарите, биографиите и автобиографиите на български публични личности и известни творци.

Най-активните читатели на годината са Димана Вълова и Стелиян Тодоров (студенти), Ида Кацаркова – 9-годишно дете, Исса Стефанова (17-годишна ученичка), а най-четящо семейство са Поля и Валери Гочеви и трите им деца Петър (21 години), Росица (16) и Васил (11).

Първите годишни награди на Столична библиотека „Писател на годината & Читател на годината“ са учредени в края на 2014-а. За първи път публична библиотека в България тогава предоставя избора на най-четените съвременни български автори на читателската аудитория. Първите носители на наградите са известните наши писатели Георги Господинов, Калин Терзийски, Милен Русков, Захари Карабашлиев и Марин Бодаков.

Днес най-старата културна институция на София и най-голямата публична библиотека в България разполага с фонд от над 1 млн. книги, с най-богатия документален и информационен архив за историята и развитието на София, 5 филиала, богати дигитални ресурси и собствени цифрови платформи. През 2024 г. читателите на Столична библиотека са над 100 500 (през 2014 те са 30 450), а от активната читателска публика близо 60% са млади хора.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата