Филм за Алцек Мишев открива деветото издание на Master of Art на 9 февруари, петък. За поредна година фестивалът ще събере истории за изкуството и неговите хора в три седмици прожекции в София, Пловдив, Варна и Стара Загора.
Откриването е в столичното кино "Люмиер". Картини, пърформанси, експерименти, електронна музика, звучаща в пространствата на две старинни къщи в малък италиански град, разгорещени разговори за съвременно изкуство, трогателни срещи с най-близки хора и места в България след 50 години раздяла - всичко това намира място в документалната лента на режисьора Мария Аверина "Да летиш с плавници".
"Това е филм за непрестанното търсене на смисъл в изкуството и живота. Художникът Алцек Мишев, бунтар и експериментатор, ни води в това философско и естетическо пътуване през времето, пространството и идеите", казват от екипа на Master of Art за продукцията на "Агитпроп". Сценарист е журналистката Мариана Светославова. От Фейсбук тя научава за Алцек Мишев и е дълбоко впечатлена от българския художник, направил забележителна световна кариера. Изумява я фактът, че през 70-те той е поставен от критиците, заедно с Кристо, в топ 30 на европейския авангард, а в родината му почти никой не е чувал за него.
Мишев започва своя творчески път през 60-те години в комунистическа България, когато се увлича по абстракционизма - за него тогава символ на свободата. През 1971 г. художникът взима радикалното решение да напусне България завинаги, като бяга с плуване от югославския бряг. Озовавайки се в Италия, Алцек Мишев се гмурва в новата за него територия на пърформансите, като успява да стане един от най-ярките представители на перформативното изкуство през 70-те и 80-те години.
Плуването като символ на пътя му към новия свят и художествени търсения се настанява трайно в съзнанието на твореца. Най-голяма популярност му носи прочутият "морски" пърформанс "Преплуване на Атлантическия океан" (1979 – 1982), а първата му изложба в родината след 48 години отсъствие, през 2019 г., е в пространство със знаковото име Swimming Pool и заглавие "Най-новите малки картини на плувеца".
В първия уикенд на фестивала ще бъдат прожектирани още филмите "Боромини и Бернини. Стремеж към съвършенство" (10 февруари) и "Гоя, Жан-Клод Кариер и призраците на Бунюел" (11 февруари).
В рамките на събитието ще бъде почетена и голямата Татяна Лолова. На 10 февруари се навършват 90 години от рождението на актрисата, която почина през 2021 година. По този повод продуцентската компания "Арто плюс" съвместно със Сатиричния театър "Алеко Константинов", Българска национална филмотека, филмотечното кино "Одеон" и издателство "Книгомания" организират национална програма "Татяна Лолова на 90 години". Точно на рождения й ден в любимото кино на Лолова – "Одеон" (по-рано "Дружба"), ще бъде показан премиерно документалният филм "Последният спектакъл" с автори Калояна Климентова и Георги Тошев. В "Последният спектакъл" участват съпругът на артистката Светослав Светославов – Славе, актьорите Койна Русева и Велислав Павлов, режисьорът Илиян Джевелеков, певецът Орлин Горанов, продуцентът Игор Марковски и други.
Същата вечер, след прожекцията, ще бъде представена и новата книга "Татяна Лолова от А до Я. Бележки, мисли, снимки" под съставителството на Георги Тошев, която излиза от печат по повод годишнината. На 13 февруари пък Сатиричният театър кани на специален спектакъл "Празнуваме Татяна Лолова", в който по идея на директора Калин Сърменов актриси от няколко поколения (Килвия Лулчева, Йорданка Стефанова, Александра Сърчаджиева, Стефания Кочева и др.) изпълняват популярни монолози от пиеси, в които Лолова е участвала на сцената на театъра.
Тазгодишното издание на Мaster of Art ще продължи до 3 март с прожекции в "Люмиер", "Одеон", Дома на киното, културен център "Г8", Евросинема и кино "Влайкова" в София, както и в Lucky Дом на киното – Пловдив, ФКЦ – Варна и Регионална библиотека "Захарий Княжески", Стара Загора.