Медия без
политическа реклама

Гаро Кешишян показва своя магнус опус "Строителни войски"

Изложбата е плод на едно от най-значимите документални изследвания в българската фотография

Днес, 16:11
Гаро Кешишян

На 5 декември, четвъртък, в галерия "Синтезис" ще се открие изложбата "Строителни войски" на Гаро Кешишян. Зад нея стои едно от най-значимите дългосрочни документални изследвания в българската фотография. Тя включва 92 кадъра, заснети в периода 1983 – 1995 г., и повдига темата за рядко коментирана практика от близкото минало – трудовата повинност у нас. Със снимките си Гаро Кешишян създава образно пространство за емпатия и лична връзка с трудоваците, разкривайки човешката страна на тяхното ежедневие, споделя кураторът на изложбата Надежда Павлова.

"С много усилия печелех доверието на момчетата, които снимах. Именно това доверие ми позволи да пресъздам тяхната ежедневна битка да съхранят човешкото в себе си въпреки нечовешките битови и работни условия. В целия цикъл е видна крещящата етническа дискриминация, която е в основата на комунистическите и посткомунистически строителни войски в България. Но най-силната движеща сила, която ме караше да се връщам отново с фотоапарат при тях, беше състраданието ми към тези момчета, чиято единствена вина бе къде и кога са се родили", разказва фотографът.

Снимките, показани в изложбата, са отпечатани след реставрация на оригиналните негативи, извършена от Виктор Герасимов. Рафаело Казаков, фотограф, колекционер и приятел на Гаро, му помага с организацията и изработката на контролните копия. 

"През 1983 г. Гаро има добрата комбинация от късмет, настойчивост и лични контакти, която му позволява да получи достъп и започне да снима във варненско трудовашко поделение. През следващите години той продължава работата си с прекъсвания, както и когато обстоятелствата му позволяват. По време на присъствието си в казармата фотографът трябва да е максимално "невидим", защото дадените му позволения да бъде там са плаващи и неофициални", спомня си Казаков. "Серията "Строителни войски" естествено се вписва в жанра на световната "хуманистична фотография". В този стил авторът използва фактите в тяхната естествена светлина, за да пресъздаде неманипулирана, но неизбежно пречупена през неговия поглед двуизмерна реалност. Очите на Гаро са както остри и безкомпромисни, така и състрадателни и опрощаващи. Човешкото достойнство оцелява и при най-тежките условия и фотографът вижда това."

Строителни войски е военизирана строителна организация, наследник на въведената през 1920 г. в България система на задължителен общественополезен труд, която просъществува до 2000 г. Първоначално наричана Трудова повинност, през 1936 г. организацията е преименувана на Трудови войски, а след 1940 г. придобива напълно военизиран характер. 

Тоталитарният режим, установен след Деветосептемврийския преврат през 1944 г., доразвива и идеологизира институцията на Строителните войски, като я използва за изграждането на мащабни национални обекти. В този период трудоваците са предимно мъже от етническите малцинства, както и младежи, които властта определя като "неблагонадеждни". През 2000 г. Главно управление на Строителни войски престава да съществува и след приватизация се трансформира в частна строителна компания.

Гаро Кешишян е роден през 1946 г. във Варна, където живее и работи до днес. През 1970 г. се дипломира във Висшия машинно-електротехнически институт – Варна. Започва активна фотографска дейност през 1973 г. В периода 1971 – 1983 г. работи като инженер-технолог в Завода за дизелови двигатели "Васил Коларов", където заснема първите си серии "Леярната", "Снимки за спомен" и поставя началото на "Строителни войски".

След 1977 г., Гаро Кешишян експериментира в жанровете студиен портрет и голо тяло и продължава да работи по документални проекти. Печели редица престижни български и международни отличия; участва в десетки изложби в България и чужбина.

През 1990 г. част от серията "Строителни войски" е включена от Шарл-Анри Фавро, директор на Musée de l'Élysée - Лозана, в амбициозна изложба със заглавие “L'année de l'est. Un air de liberté”, в която участват още четирима български фотографи, заедно с имена като Йозеф Куделка, Томаш Томашевски, Сибиле Бергеман, Карл де Кайзер, Раймон Депардон и много други.

Част от нея е представена и в изложбата Behind Walls: Eastern Europe before 1989 по случай 20 години отпадането на Берлинската стена в рамките на Noorderlicht International Photofestival в Грьонинген, Холандия.

През 1994 г. Кешишян е един от 14-те автори, включени от кураторката Иглена Русева в изложбата "Съвременна българска творческа фотография", с която се основава фотографска колекция в Националната художествена галерия, но чиито следи се губят и към днешна дата тя е с неясна съдба.

Изложбата "Строителни войски" ще остане в галерия "Синтезис" до 15 февруари, като за това време за предвидени редица събития с участието на автора. 

Последвайте ни и в google news бутон