На 27 ноември, денят, в който в Киев бе почетена паметта на загиналите в Гладомора, в Националната галерия в София приключи изложбата на в родената в Украйна българска художничка Йона Тукусер, открита 3 месеца по-рано. Същия ден Софийската градска художествена галерия, която е една от най-престижните у нас, откупи може би най-зловещото платно в изложбата — заради което всъщност художничката се заема с проекта. Картината се нарича „Сп. РОДИНА, 10-1990, ISSN 0235 – 7089, с. 58 / P-702, оп. 1, дело 102 a, 13. Гладът в Поволжието – 1921“.
Йона е в пети клас и е шокирана, когато учителят по история показва на децата брой на сп. „Родина" със снимка на сергия с човешки части на селски пазар през 1921 г. Снимката е направена от милицията и на нея се виждат двама селяни, мъж и жена, които ден след ден продавали големи количества пирожки с месо — докато органите на реда разбират, че тези пирожки се правят с човешко месо. Оказва се, че търговците са разкопавали гробове и са събирали черните дробове, сърцата и други вътрешности от труповете. Били открити още много случаи на канибализъм и продажба на човешко месо.
Бъдещата художничка е шокирана, защото дотогава нямала никаква представа за големите вълни на масов глад и довели до широко разпространение на канибализма в съветска Украйна — през 1921, през 1932—33 г. и 1946-47 г. До малко преди рухването на СССР темата е табу не само в училищата и медиите, но и в семейна среда.
Йона Тукусер е родена през 1986 г. в семейство на българи в с. Главан, Бесарабия, Украйна. Завършва живопис през 2010 г. в НХА, България. Първият ѝ проект след дипломирането е „Глад", където тя поставя универсалните проблеми за глада в рамките на историческото събитие в Бесарабия през 20-ти век, отнело живота на над 100 хиляди българи. Провокирана е от липсата на достатъчно информация за тези исторически трагедии, не само в Русия, но и в България —и от мисълта, че който не познава историята, е осъден да я повтаря. Рисува картината по снимката от списание „Родина“, която вече е собственост на СГХГ, през 2010 г.
На същия ден, 27 ноември 2022 г., художничката имаше още един повод за радост — в британското издание Impakter, под заглавие "Война и глад: През очите на една художничка", родена в Украйна, излезе обширен материал за изложбата в "Квадрат 500" и за пътя ѝ в изкуството. Автор на текста е Калина Костадинова, млада българска режисьорка, възпитаничка на университета Тринити в Лийдс, която работи по няколко предстоящи холивудски продукции на различни длъжности.
Днес Йона Тукусер съобщи, че е дарила свое произведение на Националната галерия - "Бесарабия". На картината е изписано, че "На територията на Украйна има две големи български общности — Бесарабия и Таврия. По време на двата Гладомора от 1921-1923 и 1932-1933 от българите в Таврия загиват 30 000 човека. До началото на II световна война българите в Бесарабия са в границите на Румъния. През зимата на 1946-1937 сталинската власт организира Гладомор и в Бесарабия, при който умират над 70 000 етнически българи. Общо в трите сталински Гладомора умират около 100 000 бесарабски и таврийски българи, което е една трета от техния брой."