Снимането на филми извън графика не е евтино, нито спирането на производството по стотици сценарии или пък прекъсването на телевизионни сериали. А какво се случва с останалите без работа актьори, каскадьори, асистенти?… 70 000 кина са затворени в Китай, последвани от повечето страни в Европа и САЩ. Предварителните оценки показват, че ударът ще е по-сериозен от всичко, което Холивуд е преживявал досега, а загубите ще са задминат единайсетцифрена сума, дори ако условията останат същите (а не се влошат).
Глобалният бокс офис вече пое "коронавирусен" удар от поне 7 милиарда долара. Ако броим остатъка от март и април, изгубените приходи ще се покачат с още 10 милиарда. А ако кризата продължи и след май, това ще задмине всички предвиждания, според „Холивуд Рипортър“.
Ето някои конкретни числа: Отлагането на предстоящия филм за Джеймс Бонд вероятно ще струва от 30 до 50 милиона долара по-скъпо от предвиденото. Отказът от премиерата на „Нито дума 2“ осем дни преди излизането ще струва около 30 милиона долара. Това при положение, че успеят да излязат все пак на екран в обозримото бъдеще.
Бродуей също е в колапс. Едномесечно спиране ще доведе до загуба, оценена на 100 милиона долара. Съюзът на сценичните изпълнители „Actors Equity“ призова федералните и местните служители да помогнат на засегнатите работници в сферата на изкуството и развлеченията, тъй като те са изправени пред загуба на доходи, здравно осигуряване и пенсионни спестявания.
„Сега е време Конгресът и местните власти да поставят работниците на първо място, за да гарантират, че всички, които се занимават с изкуства и развлечения, ще имат достъп до платен отпуск, здравеопазване и обезщетения за безработица“, се казва в изявление на организацията.
Филмовите и телевизионните продукции влагат 49 милиарда долара в американския бизнес на годишна база, а общата развлекателна индустрия осигурява 2,1 милиона работни места.