Медия без
политическа реклама

"Идиотският триъгълник" обра "европейските Оскари"

11 Дек. 2022Обновена
Екипът на "Идиотският триъгълник" празнува победата.
Европейска филмова академия
Екипът на "Идиотският триъгълник" празнува победата.

"Идиотският триъгълник" (това е заглавието, с което се прожектира в България, а действителното е "Триъгълник на тъгата") на шведския режисьор Рубен Йостлунд триумфира на Европейските филмови награди, раздадени снощи в Рейкявик, Исландия. Той спечели и в четирите категории, където бе номиниран - за най-добър европейски филм, режисура, сценарий и най-добър актьор. Призовете, които бяха връчени за 35-и път, са наричани понякога "европейски Оскари" - тъй като те се връчват от Европейската филмова академия, включваща кинопрофесионалисти от всички държави на Стария континент. 

Това са поредните отличия за Йостлунд, чийто филм започна триумфалния си път от фестивала в Кан през май. "Идиотският триъгълник" донесе втора поредна "Златна палма" за режисьора, който спечели престижното отличие и с предишния си филм "Квадратът" преди пет години. Филмът имаше премиера у нас на "Киномания" в зала 1 на НДК, а от началото на декември се разпространява и в арт кината.

С "Квадратът" (2017) и "Триъгълник на тъгата" (2022) шведът Рубен Йостлунд постигна рядък "дубъл" в Кан.

При връчването на приза за най-добър режисьор в Рейкявик Рубен Йостлунд посвети наградата на актрисата в главната роля Чарлби Дийн, която почина внезапно през август едва 32-годишна. "Харесва ми, че имаме европейска филмова общност и това е отправна точка за много неща в този филм. Истински горд съм, че в него играят актьори от Швеция, Дания, Франция, Австрия, Република Южна Африка, Гърция. Това е много важно за нас, горди сме с това", каза продуцентът Ерик Хемендорф от сцената, приемайки отличието за най-добър филм. 

Хърватският актьор Златко Бурич бе отличен за ролята си на руски олигарх в "Идиотския триъгълник". "Давам всичко от себе си в продължение на много години и е хубаво, че сега получавам наградата. Май не трябва да спирам все още!" 

Приза за най-добра актриса спечели Вики Крипс, която прие дистанционно наградата заради превъплъщението си в "Корсаж". Тя пропусна тържеството заради настинка и се появи в домашна дреха с принт на динозаври. 

Маргрете фон Трота бе отличена с награда за цялостен принос . Аплодирана на крака от публиката, тя отбеляза, че досега само три режисьорки са отличавани с приза в 34-годишната история на Европейската филмова академия. "Но ние сме на ход, мисля, че дойде времето на жените", каза тя.

За най-добър европейски документален филм бе избран "Мариупол 2" на Мантас Кведаравичус. Литовският режисьор бе убит в града, докато работеше по филма в първите седмици на войната. Лентата бе завършена от годеницата му Ана Билоброва и монтажистката Дуня Сичова и показана посмъртно първо на фестивала в Кан, а после и другаде (включително в Дома на киното у нас).

Най-добра европейска комедия е испанският "Добрият шеф", най-добрите костюми и декори има "Белфаст" на Кенет Брана, а за операторска работа е отличен "Мълчаливото момиче" от Ирландия. За най-добър европейски късометражен филм бе избран "Сексуалният живот на баба", копродукция на Словения и Франция. Първата немска екранизация по "На Западния фронт нищо ново" на Ремарк бе отличена за визуални ефекти и за грим и прически.

Сред звездите, които връчваха статуетките, беше българската актриса Мария Бакалова. Тя поднесе отличието за най-добра пълнометражна анимация на автора на "Забранено за кучета и италианци".

Исландската столица Рейкявик трябваше да домакинства на Европейските филмови награди още през 2020 г., но заради коронавируса тогава наградите бяха връчени онлайн. Отчасти онлайн се проведе и следващата церемония - през декември 2021 г. от Берлин. 



LUX

В Рейкявик снощи бяха обявени и филмите, които ще се състезават за наградата на Европейския парламент LUX. До 2019 г. тя се присъждаше с гласовете на евродепутатите, но от 2020 г. за нея гласува и европейската филмова публика. За първи път номинираните са пет, а не три. Това са "Идиотският триъгълник", испанският "Алкарас" ("Златна мечка" от Берлинале), "Горящи дни" (копродукция на Турция, Франция, Германия, Нидерландия, Гърция и Хърватия), белгийският "Близост" и копродукцията на Португалия и Франция "Блуждаещ пламък". 

Петте номинирани филма ще бъдат преведени на 24-те официални езика на ЕС и ще бъдат представени безплатно в стотици киносалони в европейските страни. Зрителите ще могат да гласуват и да изберат най-добрия измежду тях от днес до 12 юни 2023 г. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата