Медия без
политическа реклама

Изкуствен интелект разпозна фалшификат в прочута картина

30 Септ. 2021
„Самсон и Далила“ в Националната галерия в Лондон, може би не е на Рубенс, както се смята.
Wikipedia
„Самсон и Далила“ в Националната галерия в Лондон, може би не е на Рубенс, както се смята.

Изкуствен интелект даде вероятност от 91,78 процента една от най-известните картини в света, която се съхранява в Националната галерия в Лондон, да е фалшива, съобщава "Гардиън". Става дума за платното на Петер Паул Рубенс „Самсон и Далила“.

Участниците в швейцарския проект Art Recognition са анализирали картината с помощта на невронни мрежи. Сравнявайки я неколкократно с 148 други творби на Рубенс, изкуственият интелект всеки път е стигал до извода, че вероятността тя да е рисувана от друг художник стои твърдо над 90 процента.

Националната галерия в Лондон е купила тази картина от търг на „Кристис“ през 1980 г. за 2,5 милиона паунда (около 2, 8 млн. евро) — рекордна цена за това време. Днес сумата се равнява на 6,6 милиона паунда, въпреки че е възможно за картината да се плати много по-голяма сума. 

В същото време невронната мрежа потвърди, че друго платно в Националната галерия - „Изглед на Хет Стийн рано сутрин“ (рядък случай на картина, рисувана не по поръчка, а за удоволствие на художника) - е 98,76% дело на Рубенс. Някои експерти смятат, че „Самсон и Далила“ е само копие на оригинала, създаден от фламандския майстор през 1608-1609 г. 

Националната галерия отдавна се гордее с рубенсовата „Самсон и Далила“, като я вписва сред „акцентите“ на колекцията си, след закупуването ѝ през 1980 г. на рекордна тогава цена. На нея е изобразен старозаветният герой в скута на любовницата си, която го е предала, след като го е подмамила да разкрие, че изключителната му сила се крие в неподстриганата му коса.  Докато Самсон спи, Далила му отрязва косите, което го прави безсилен, а войниците са на вратата, готови да го заловят.

Критици отдавна изказваха предположения, че картината може да не е на Рубенс. Те твърдяха, че това е само копие на оригинала на Рубенс, който го е рисувал между 1608 и 1609 г. за своя  покровител в Антверпен Николас Рококс. След смъртта му през 1640 г. оригиналът изчезва, за да се появи отново чак през 1929 г. За рисувана от Рубенс я обявява Лудвиг Бърчард - експерт, след чиято кончина през 1960 г. е установено, че е приписал неправилно картини, като е издавал сертификати за автентичност с цел реклама и печалба.

Критиците на картината отхвърлят цветовете й като нехарактерни за палитрата на Рубенс и намират композицията ѝ за странна. Те се питат защо тя се различава от две копия, правени по оригинала на художника от негови съвременници. Например във версията на Националната галерия пръстите на протегнатия десен крак на Самсон са изрязани, докато в гравюрата от Джейкъб Матъм и картина, която изобразява „Самсон и Далила“, висяща в дома на Рококс от Франс Франкен Младши, се виждат.

„В продължение на три десетилетия Националната галерия отхвърля артистични, технически и исторически информирани аргументи срещу приписването на тази картина на Рубенс", пише Артър Дейли, директор на ArtWatch UK. Националната галерия се е сблъсквала с подобни критики и преди.  Например по повод  включването на Salvator Mundi в изложбата „Леонардо“ през 2011 г., въпреки че тогава това беше неизвестно произведение със съмнително приписване, също толкова съмнителна реставрация  и оспорвана собственост.  Но представянето му в Националната галерия би увеличило пазарната му стойност — както и стана. През 2017 г. картината беше продадена в „Кристис“, Ню Йорк, за 450 милиона долара. "Толкова скоро след необмислената подкрепа за Salvator Mundi, потвърдените съмнения в автентичността на „Самсон и Далила“ са бедствие за репутацията на Националната галерия", добавя Дейли.

Последвайте ни и в google news бутон