Медия без
политическа реклама

Колко е важно едно селско читалище да има електронен подпис?

МК не е съгласно, че новото административно изискване затруднява по-малките библиотеки да получат субсидия за нови книги

01 Авг. 2024Обновена

Ново административно изискване на Министерство на културата прави практически невъзможно малките читалищни библиотеки да се възползват от двата милиона лева по програма "Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност", алармира пред "Сега" бившият зам. министър на културата Юрий Вълковски.

На 23 юли бе отворена сесия за финансово подпомагане на проекти на обществените библиотеки, за да могат да обновят фондовете си с книги и други информационни източници. Програмата е традиционна и е очаквана с нетърпение от библиотеките в цялата страна и особено от по-малките в провинцията. За съжаление, в обявата е въведено ново изискване: „Кандидатстване – САМО по електронен път през електронния портал на Министерството на културата (...) с електронен подпис.... Документи, подадени на хартиен носител, няма да бъдат разглеждани."

Въпросът тук е: колко селски читалища разполагат с електронен подпис?

"Това изискване не е добре обмислено и създава значителни затруднения за голяма част от малките читалищни библиотеки, особено тези в селата, които не само че не разполагат с електронен подпис, но и имат много остаряло компютърно оборудване, което допълнително
затруднява или прави невъзможно инсталирането на електронен подпис", пишат от фондация "Народни читалища" в писмо до МК. "... Установяваме, че значителна част от малките читалища възприемат това като сериозна бариера, а някои от тях са решили да се откажат от кандидатстването по програмата".

Вълковски припомня още, че близо 80% от читалищата в страната са в селски райони. Те имат и най-малка възможност да разчитат на допълнителни приходи от наеми, курсове и дарения. В същото време са единствените действащи културни и просветни организации в голяма част от селата у нас, както и в крайните квартали на градовете.

В писмото до МК се уточнява, че изискването за кандидатстване само по електронен път и с електронен подпис е въведено без предварителни обществени консултации и без оценка на евентуалните затруднения, които ще създаде. Освен това то е в противоречие с Правилата за условията и реда за финансово подпомагане на проекти по програмата, утвърдени със Заповед No РД09-395/02.07.2020 година. В тях изрично е написано, че: "Документите... се подават в един екземпляр по един от следните начини:

a. На хартиен носител – в деловодството на Министерството на културата или чрез лицензиран пощенски оператор или чрез куриер.
b. По електронен път на посочен в обявата информационна система – подписани с електронен подпис при спазване на изискванията на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги."

Противоречието между обявата на сайта на МК и действащия правилник може да стане повод резултатите от конкурса да бъдат оспорени по съдебен ред от неодобрени кандидати, които съгласно Правилата са подали документите на хартия. Възможно дело може да осуети финансирането на целия транш от 2 милиона лева, твърди се още в писмото. От фондация "Народнии читалища" уточняват, че възможността за опростено електронно подаване на документи е стъпка в правилната посока и е редно да я има, но поне за 2024 г. трябва да бъде запазена и другата опция за библиотеките, които не са подготвени да реагират на неочакваната (а и нерегламентирана) промяна.

 

ПРАВО НА ОТГОВОР

По-малко от 24 часа след публикацията на "Сега" Министерство на културата реагира с писмо, което публикуваме със съкращения. 

"През 2023 г. България постигна забележителен напредък в предоставянето на онлайн услуги за бизнеса и в приноса си към развитието на стратегически технологии. Продължават да съществуват особено важни предизвикателства по отношение на основните и усъвършенствани цифрови умения, възприемането на технологиите от предприятията и премахването на разделението град-село... Във втория доклад относно състоянието на цифровото десетилетие (2024) се призовава за засилени колективни действия за стимулиране на цифровата трансформация на ЕС. 

В този контекст е и политиката на Министерството на културата за все по-широко използване на електронния документооборот, на електронни административни услуги, като по този начин се намалява и административната тежест върху гражданите. Част от тези действия на Министерството е и обявяването на сесията "Българските библиотеки – съвременни центрове на четене и информираност" чрез електронен портал. Сесията е обявена при спазване на цитираните от Вас заповед и правила, като е избран един от двата алтернативни начини – този за електронно подаване на документи", се казва в писмото.

В същото време юристи, близки до фондация "Народни читалища" твърдят, че горното твърдение е неиздържано, защото не става дума за алтернативни начини, а за два едновременно действащи начина за подаване. 

"Министерството на културата е добре запознато със състоянието на читалищната мрежа в страната, затова и на разположение на всички кандидати са експертите на институцията, които могат да съдействат за всяка от кандидатурите", продължава отговорът на ведомството. "Министерството на културата работи с грижа към читалищата. Електронното подаване на документи олекотява процедурата и защото се избягва възможността за загуба на документи, спестява време и ресурси... Министерството на културата проследява хода на конкурсната сесия и как върви електронното подаване на документи. Към момента работата по подаването на документи протича нормално. От постъпилите по сесията в Министерството на културата до момента кандидатури най-голям процент са проекти на читалищни библиотеки от най-малките населени места в страната", уточняват още от пресцентъра на институцията.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

библиотеки, читалища