Медия без
политическа реклама

"Културата е това, което стои между нас и страховете ни"

Дузина изявени творци записаха видеообръщения от дома си в подкрепа на независимите артисти - вижте ги

Актрисата Ирмена Чичикова, участвала в наградения със "Златна мечка" от Берлинале филм "Не ме докосвай", също се включи в инициативата.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Актрисата Ирмена Чичикова, участвала в наградения със "Златна мечка" от Берлинале филм "Не ме докосвай", също се включи в инициативата.

Близо десет изявени личности от различни сфери на културата - режисьори, актьори, писател, музикант, журналист се включиха в кампанията за осигуряване на държавна подкрепа за независимия културен сектор у нас. Нещатните артисти са сред хората, засегнати икономически най-силно от коронавирусната криза.

Концертните зали, кината, галериите и театрите затвориха своите врати още на 8 март като част от най-ранните мерки срещу разпространението на заразата и тези хора са без работа вече близо месец, с тенденция за още незнайно колко. Независимите културни дейци попадат в графа "маргинали" според министър Владислав Горанов, тъй като мнозинството от тях са самоосигуряващи се или работят на граждански договор по проекти.

В петък представители на културната общност се срещнаха онлайн с министър Боил Банов във връзка със своето отворено писмо и анкета, оценяващи загубите дотук и в перспектива. За утре, 31 март, е насрочена нова среща с надеждата за по-ясни отговори, а междувременно вижте клиповете, обясняващи защо културата у нас трябва да бъде подкрепена от правителството.

Емоционално бе изказването на Георги Господинов, който е сред избралите да подкрепят с глас и слово "хората от независимия културен сектор - художници, музиканти, театрали, режисьори, актьори, писатели, издатели... тези, които произвеждат смисъл. Защото тепърва ще имаме нужда от смисъл". 

"И сега, когато стоим в стаите си с филми, музика, книги, разбираме, че културата е това, което стои между нас и страховете ни, между нас и хаоса.", допълва писателят.  

Мартина Апостолова - вълнуващата актриса от филма "Ирина", наградена на "Берлинале" като една от изгряващите звезди на европейското кино, също окуражи колегите си независимия културен сектор във видео от дома си: "Не само защото съм част от него, а защото вярвам, че в тези времена и в ситуацията, в която се намираме няма нищо по-важно от подадената ръка, от разбирането и от подкрепата към тези, които са ни давали надежда, които ни дават отговори, които ни дават усмивки и сълзи. Вярвам, а и историята сочи, че във времена на криза творците създават най-големите си шедьоври във всяко едно от изкуствата. Колкото и да е тежко, съм сигурна, че и тази криза ще роди много шедьоври. Надявам се, че тя скоро ще приключи. Надявам се на добър диалог. Надявам се да се намери начин свободните артисти в България да бъдат подпомогнати, да бъдат компенсирани за представленията, които губят, концертите, които пропускат, изявите, изложбите и т.н. Надявам се скоро да се прегърнем, надявам се скоро да се видим."

Театралният и филмов режисьор Явор Гърдев на свой ред се солидаризира "с всички, поели рисковете на свободната професия и избрали пътя на самопредприелия се и самоосигуряващ се човек".

"От собствен опит зная, че стресът, бремето и рисковете, които идват с избора на свободна професия, си струва да бъдат поети, щом трябва да осигурят едно толкова ценно нещо като творческата свобода. Във време на бедствие и изпитания обаче тази позиция незабавно се превръща в една от най-уязвимите. Доколкова, че само за няколко месеца може да изтрие от социалната и икономическата карта на обществото цял един сектор". Театралът призовава за добре обмислен и разумен план поддръжка на най-нуждаещите се колеги. 

Колегата му Стефан Командарев похвали мерките, които държавата взема за овладяване на епидемията. Режисьорът на "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде", "Посоки" и "В кръг", който по образование е лекар, окуражи нашите медици, но обърна внимание и на болезнения отзвук на пандемията върху независимите артисти. Той посочи добрите европейски примери - Италия, който отпусна спешно 130 милиона за филмовата и театралната си индустрия; Германия, която включи културата като "първа необходимост" във финансовите разчети, предвидени от кабинета на Меркел; Франция, Испания, Полша и т.н.

С видеообръщения за каузата помагат още певицата Камелия Тодорова, актрисите Ирмена Чичикова и Теодора Духовникова, журналистът и тв продуцент Георги Тошев и т.н.

Според Диана Андреева от Обсерваторията по икономика на културата, около 2/3 от заетите в културния сектор у нас работят без щат и заплата. Тя припомни още, че културата е осмият по големина икономически сектор у нас, с около 4.6 процента от БВП. В него работят близо 100 000 (а още по-точно - 95 000) души, от които над 60 хиляди са на свободна практика. Андреева посочи, че в 70 държави по цял свят вече са взети мерки за подкрепа на културата. 

Междинните резултати от анкетата сред над 500 свободни творци и организации показват, че потенциалното спиране на културни прояви до юни ще доведе до загуби от минимум 7 милиона евро. Отделно месеци ще отнеме възстановяването на продукции, партньорства, повторно маркетиране на продуктите и т.н.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата