Съюзът на артистите, оглавяван от Христо Мутафчиев, не е доволен от работата на Министерството на културата, начело на което е колегата му Мариан Бачев. В позиция, публикувана в сайта на САБ, както и в официалната страница на Съюза във Фейсбук, е отправена остра критика към културното ведомство, озаглавена "Министерството на културата превръща България в културната пустиня на Европа".
Министерството на културата бездейства във всички сфери на своето управление, категорични са от САБ. Държавните културни институти – театри, концертни зали, музеи и галерии, не са спирали да работят, както и всички мениджъри на стратегически събития и фестивали, годишнини и международни форуми, но въпреки това вероятността да не се проведе НИЩО от заложеното е огромна, предупреждават от синдикалната организация на артистите. "Всекидневно колегите ни от сценичните институти в цялата страна алармират, че са в пълно неведение как да продължават да работят. Яснота за извършване на дейности, проекти, събития, капиталови разходи и развитие на човешкия ресурс няма“, казва се в позицията. А "без "биоразнообразието" на всички участници в културата и изкуството, България ще се превърне в пустинята на културната карта на Европа".
На своята първа и засега единствена среща с представители на синдикатите и театрите през януари 2025 г. министър Бачев е заявил, че иска да се работи активно по актуализиране на методиката, както и по множество други дейности. Било е обещано, че ще се провеждат регулярни срещи, за да се върши работа, но следваща такава среща така и не се е състояла. "Какво е Министерството на културата, ако не основна институция за политики, стратегии и процеси за развиване на културния сектор. То не е пожарна команда, която гаси пожари пред камерите на медиите", посочват още от САБ.
След обещанията от страна на Мариан Бачев и екипа му и при липсата на последващи действия, от организацията, водена от Христо Мутафчиев, сигнализират за някои от основните проблеми.
Според Съюза на артистите на първо място по тревожност е фактът, че директорите на държавните културни институти са в неведение как да работят в условия на недостиг на средства за дейности, заплати и капиталови разходи. Капиталовата програма е била значително орязана, а част от ремонтите остават недовършени поради недостатъчно финансиране, което създава риск от удвояване на неустойките за незавършени проекти, посочва се в позицията.
Друг проблем е, че организаторите на ежегодните стратегически събития, годишнини, големи културни фестивали и международни форуми нямат ясна информация относно целевото финансиране на МК, от което те напълно зависят. Това са събития, на които им предстои да стартират или вече са започнали, обвързани с множество гостувания на артисти, програмация и логистика. „Обръщаме внимание, че именно тези събития работят за градската икономика и местния туризъм“, подхождат комплексно към въпроса от екипа на Мутафчиев.
От съсловното сдружение "Български музеи" освен това сигнализират, че няма увеличение на основния стандарт на заплащане, който продължава да бъде 6,49% при искания за 20 или минимум до 10% увеличение, за да може да се покрият щетите от инфлацията.
Рискът над 20 000 души да останат без работа и доходи за 2025 г. е огромен, тъй като голяма част от работещите за събития, фестивали и държавни културни институти са хора на свободна практика, чиито доходи зависят изцяло от творческата икономика.
Липсва стратегическо мислене на ниво методика на сценичните изкуства, което води до сриване на държавния културен сектор, но това води до срив и в независимият културен сектор. Пренебрегването на тези теми задълбочава проблемите, обяснява се в позицията на САБ.
Националният фонд "Култура" не работи, въпреки бързите кадрови смени с партийни кадри и търсене на нов Управителен съвет. Няма приета индикативна програма, няма никаква яснота ще има ли финансиращи програми, загрижени са от Съюза.
При приет закон за държавния бюджет и недофинансирана система, културният сектор продължава да НЯМА никаква представа какво следва, завършва списъкът с проблеми в позицията на САБ, откъдето напомнят, че са си взаимодействали с няколко министерски екипа през годините, но нито един министър не е започвал да работи без да направи срещи с основните мениджъри в културата.
"С наближаването на края на първите сто дни на това правителство, апелираме Министерство на културата да започне ДА РАБОТИ. И да, България ще стане културната пустиня на Европа, ако всичко това продължава", подчертават от Съюза на артистите.
И за финал цитират още една алегория за ситуацията между МК и културния сектор: тя "наподобява кораб, който стои на котва, но не в пристанището, а в открито море, кораб, който изразходва ресурси, но не зарежда провизии. Кораб, блъскан от големите вълни на ежедневието. А такъв кораб със сигурност потъва", алармира САБ и в заключение добавя: "Ето защо най-учтиво подканяме министъра на културата да поеме някакъв курс!".