Директорът на Сатиричния театър Калин Сърменов се извинява на Стефан Цанев, на наследниците на Валери Петров и Йордан Радичков, както и на останалите автори, чиито пиеси са в афиша на Сатирата. Причината е прозаична, но много сериозна - няма пари за изплащане на авторските права. Както и за каквото и да било друго…
"Граждани, искам да се извиня на Стефан Цанев, на наследниците на Валери Петров, на наследниците на Йордан Радичков и на всички автори, които са намерили място в репертоара на Сатиричния театър за това, че не по вина на театъра, не се изплащат дължимите към тях суми. Искам да се извиня на всички екипи, които работят в момента по пиесите "Когато розите танцуват" от Валери Петров и "Кошници" от Йордан Радичков, за това, че няма никакви средства за декори и костюми и процесите колабират. Искам да се извиня и на всички извънщатни сътрудници на театъра, които също не получават възнагражденията си", описва драматичната ситуация Сърменов в своя профил във Фейсбук.
При това Сатиричният театър е може би в най-добро финансово състояние от театрите, които са под шапката на Министерство на културата. В края на миналата година той е разполагал с няколко милиона, но МК не разписа разходите и автоматично те бяха прехвърлени към новата финансова година, където всичко се нулира и започва отначало, обяснява театралният шеф.
"Опитвам се да го обясня просто, въпреки че сигурно не е, но нямам друга възможност. Искам да се извиня и на колегите, които цяла нощ останаха на пътя след дълго турне, поради развален автомобил. Сатиричният театър на хартия има средства за нов автомобил, имаме и приключила обществена поръчка, избран доставчик…, но държавата не разписва необходимите средства", информира Сърменов.
Той се извинява и на хората в неравностойно положение, които посещават Сатиричния театър, че новата платформа за тях не е дошла и не е монтирана. На теория средства пак има и тя е поръчана от фирмата, но ситуацията с плащането е същата. „Предполагам, че ситуацията в държавата е критична, за да се стигне до тук. Такова нещо се случва за първи път през последните 10 години. Исках само да знаете, че оттук нататък процесите не са в компетенцията на Сатиричния театър, за което много съжалявам! (стигнахме до там да пазим тоалетната хартия само за публиката, докато има)", алармира директорът на Сатирата.
Известният режисьор Владимир Петков, който е директор на Търговищкия театър, е един от споделилите поста на колегата си с коментар: "Положението е идентично във всички държавни театри".
Тревогата на директорите идва на фона на съобщенията от кабинета на новия министър на културата Мариан Бачев, че на 30 януари са били "разплатени финансови задължения към системата на сценичните изкуства в размер на над 1,5 млн. лв. Приоритетно се разплащат най-старите задължения и разходите, свързани с премиерни заглавия, за да се осигури стабилност и възможност за нормално функциониране на сектора".
Ресорът на сценичните изкуства е във фокуса на министър Бачев и неговия екип, които са поставили като приоритет постигането на финансова стабилност за културния сектор чрез поетапно изплащане на натрупаните задължения с най-стара дата и осигуряването на възможност за нормален старт на премиерните заглавия от програмите на културните организации, уверяват от Министерството на културата. Парите обаче очевидно още не са стигнали до своите законни адресати.
Средствата, за които настояват от театрите, са вече изкарани от тях. Според сегашния финансов механизъм те първо постъпват в държавата, след което се преразпределят от нея като субсидия на базата на всеки спечелен лев от продажбата на билети: всеки 1 лев се субсидира с между 2,50 и 7 лева според вида на културния институт – драматичен театър, куклен театър, опера, симфониета и т.н.