Леонардо да Винчи е оставил толкова много загадки в своите произведения, че изглежда тайните му ще трябва да бъдат разкривани от поколения изкуствоведи - и не само. Както показват последните проучвания, неговите рисунки и скици буквално гъмжат от живот, съобщава Би Би Си.
Факт е, че през вековете творенията на майстора са придобили свой собствен микробиом - общност от живи организми, уникална за всяко от тези произведения, както доказва съвместното проучване на учени от няколко института по микробиология от Италия и Австрия.
Като начало изследователите са проверили седем произведения, разкриващи цяла колекция от биологичен материал, жив и мъртъв. В работата си те са използвали метод за генетично секвениране, наречен Nanopore, който позволява бързо изолиране и анализ на генетичен материал за по-нататъшно подробно проучване.
Микробиолозите са открили много различни микроби, гъбички и човешка ДНК върху хартията. Това е напълно разбираемо: микроорганизмите ядат хартия, за да се отървем от тях, се налага реставрация, оттам идват и фрагментите от ДНК на хората, които са работили с тези произведения, или на техните собственици - и имало много от тях.
По-голямата част от биоматериала е попаднала в рисунките и скиците след смъртта на художника, така че е малко вероятно там да бъдат открити неговите следи. Но учените били изненадани от преобладаването на бактериите над гъбите. Обикновено в старата хартия се заселват гъби, но в случая с тези микробиоми доминират човешки бактерии и бактерии от насекоми (кой би помислил, че шедьоврите на Леонардо са заразени с мухи).
„Насекоми, реставратори, местата, където са били съхранявани произведенията - всичко това е оставило върху рисунките, невидими за човешкото око, но многобройни следи", пишат авторите на изследването в списание Frontiers in Microbiology. „Все още обаче ни е трудно да кажем дали тези следи са оцелели още от времето, когато рисунките са били току-що създадени или са се появявили по-късно“.
Сега микробиолозите и историците на изкуството се надяват да създадат каталог на микробиомите, за да го използват, за разкриване на фалшификати или, напротив, уверено да атрибутират произведения, чието авторство е под съмнение.
Седемте емблематични рисунки на Леонардо да Винчи са били изследвани чрез технология за секвениране от трето поколение (Nanopore), пишат учените в Frontiers in Microbiology. Освен са били извършени SEM (електронна микроскопско сканиране) анализи, за да се получи фотографска документация и да се направи заключение за естеството на микрообектите, отстранени от повърхността на рисунките.
Събраните данни за микробиомите могат да се използват като „биоархив“ на рисунките - един вид пръстов отпечатък за текущи и бъдещи биологични сравнения. Тази информация може да помогне за създаването на биологичен каталог на рисунките, като референтен набор от данни за бъдещи изследвания (мониторинг) и не на последно място биологичен архив на историята на всеки единичен обект.