Медия без
политическа реклама

Музеят на КГБ шпионажа не е в Москва, а в Ню Йорк. И затвори

Предметите от колекцията му, сред които и "български чадър", бяха разпродадени на търг

15 Февр. 2021
Пушенето убива - в този случай доста буквално и бързо.
снимка: Juliens Auctions
Пушенето убива - в този случай доста буквално и бързо.

Колекцията на нюйоркския Музей на шпионажа на КГБ, който прекрати своето съществуване в края на 2020 година, беше разпродадена на търг. Той премина под названието "Реликви от студената война", съобщава сайтът на "Джулиънс окшънс".

По данни на тръжната къща най-скъпо продаденият лот е бил дамска чанта с монтирана в нея скрита камера, която е намерила купувач за 32 хиляди долара при първоначална оценка 2-3 хиляди.

На колекционерите бяха предложени над 400 предмета - от миниатюрни камери до звукозаписни устройства, замаскирани в най-различни предмети на бита, до автентични документи. Един от тях, написан саморъчно от Ернесто Че Гевара, беше продаден за 16 000 долара - малко над първоначалната оценка.

За над 25 000 долара беше продадена съветска "шпионска монета" с номинал една рубла и с тайник в нея. Специалистите считаха първоначално, че тя ще смени собственика си за 200-300 долара, но интересът към наддаването ги изненада и монетата се превърна в един от най-доходоносните експонати на търга.

Шифровъчната машина "Фиалка", способна да създаде 590 квадрилиона комбинации, беше откупена зза 22 400 долара. Малко под 20 000 долара донесе миниатюрна фотокамера, вградена в пакет цигари "Джон Плеър спешъл".

Наддаванията се проведоха в Бевърли хилс, но те можеха да се осъществят и онлайн в реално време. 

Музеят на шпионажа на КГБ нямаше дълъг живот. Той бе открит в Манхатън в началото на 2019 година, като зад идеята стоеше литовски колекционер. Наложи се да затвори врати през март 2020 г. заради пандемията и оттогава не е приемал посетители. Закриването му беше обявено през октомври, когато стана ясно, че колекцията ще бъде разпродадена на търг.

Все още е активен сайтът на музея, на чиято първа страница стои мисълта на Феликс Дзержински: "Фактът, че нямате досие, не е ваша заслуга, а наш пропуск." Сред експонатите му беше и "български чадър", припомня "Ню Йорк Таймс" - реплика на чадъра с вградено вътре оръжие за стрелба със сачми, с който бе убит Георги Марков в Лондон.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата