Български музиканти и продуценти ще разясняват на ученици същността на авторското право и интелектуалната собственост. Подобни срещи се случват за първи път в България и са част от инициативата "В час по интелектуална собственост", в която си партнират Министерството на културата и Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП).
В няколко срещи с възпитаници на столичните училища по изкуствата ще се обяснява със забавни клипове и беседи в какво се състои авторското право, кои стоят зад създаването на една песен, какви приходи може да донесе на един артист платформа като YouTube. Модератор на срещите ще бъде Станислава Армутлиева, председател на УС на БАМП.
Първият разговор ще бъде в Музикалното училище на 5 март, като с учениците ще се срещнат с двамата лидери на една от най-нашумелите български групи "Джереми?" - вокалиста Ерсин Мустафов и китариста Ташо Колев. На 26 март пък е ред на Любо Киров, а през април ще ги последват и членове на групата Д2. Идеята е скоро "В час по интелектуална собственост" да обхване и музикалните училища извън София. У нас темата не е засегната в училищата до момента, докато в съседна Румъния интелектуалната собственост се изучава като свободно избираем предмет.
"Българите растат със схващането, че правото на твореца да се разпорежда със своето произведение и да печели от него е каприз. И това отношение е на всяко едно ниво - в семейството, в училището, в бизнеса, в държавните органи, в политиката. Вярваме, че промяната в ценностната система на обществото е процес, който минава през образованието", коментира изпълнителният директор на БАМП Ина Килева.