А второто правило е, че в Китай Държавата винаги печели. Такава е партийната повеля. Затова и Китай има едни от най-рестриктивните правила за цензура в света. По-строго сигурно е само в Северна Корея и Афганистан. Китайските власти одобряват само шепа чужди филми годишно — понякога със сериозни съкращения. А отскоро се прилага и
Новаторски подход
— не само изрязване на сцените, които трябва да бъдат скрити от зрителите, а и добавяне и нови, които е добре да бъдат показани на публиката.
Съвсем наскоро „Боен клуб“ на Дейвид Финчър стигна до китайските зрители — с над 20 години закъснение. (Досега филмът е показван в Китай само веднъж, на Международния филмов фестивал в Шанхай.) Проблемът с култовата класика от 1999 г. не е в закъснението, съобщава Vice. Зрители в Китай (вероятно гледали пиратски копия на оригинала) забелязаха през уикенда, че във версията в стрийминг платформата Tencent Video антикапиталистическото, анархистко послание, което направи „Боен клуб“ световен хит, е радикално променено.
В заключителните сцени на оригинала Разказвачът (Едуард Нортън) убива въображаемото си алтер его Тайлър Дърдън (Брад Пит) – и след това гледа как небостъргачите експлодират, което предполага, че планът на героя му да събори съвременната цивилизация, за да започне на чисто, е в ход.
В новата версия сцената на взривяването е заменена с черен екран, през който тече надпис: „Полицията бързо разбра целия план и арестува всички престъпници, като успешно предотврати терористичните актове“. След това се добавя, че Тайлър (плод на въображението на Разказвача) е изпратен за лечение в психиатрична болница, откъдето е изписан през 2012 г.
Твърде скандално
Новият Made in China финал, в който държавата триумфира, предизвика недоумение и възмущение сред много китайски зрители, както личи от постове в платформата Weibo, подобна на Twitter. Все още не е ясно дали алтернативният край е по държавна поръчка или е частна инициатива. Tencent не коментират въпроса. Но самите холивудски студия често пускат алтернативни версии с надеждата да преодолеят китайската стена на пекинската цензура и да получат достъп до многомилионния филмов пазар. През 2019 г. в „Бохемска рапсодия“ много сцени, отнасящи се до сексуалността на емблематичния Фреди Меркюри, бяха премахнати в китайската версия на филма.
При президента Си Дзинпин властите старателно „прочистват“ обществената среда от всякакви елементи, считани за вредни и опасни, включително във филмите, телевизията, компютърните игри. Започнаха мащабни държавни репресии срещу възприеманото за неморално поведение в развлекателната индустрия — затягане, насочено към някои от най-големите знаменитости в страната.
Във вторник властите обявиха старта на едномесечна кампания за създаване на "чист, цивилизован и здравословен" китайски интернет. Можем да очакваме, че ако пуснат филма „Седем“, благодарение на брилянтна операция на полицията, в кутията, получена от Брад Пит, няма да е главата на Гуинет Полтроу, а тази на Кевин Спейси. Така ще е по-справедливо.