Украсено с резба еленово копито на възраст повече от 51 000 години са открили археолози на еднорога в подножието на планината Харц, Северна Германия, съобщава интернет изданието Nature Ecology & Evolution. Тази костна находка с размери около 6 на 4 см е най-старото открито бижу в света — и то е изработено от неандерталец, предполагат експертите.
Доказателствата за лична украса и символично поведение при неандерталците доскоро бяха оскъдни и, а там където ги има, често се обсъжда дали всъщност това поведение не е възприето чрез контактите с ранните Homo sapiens. При тях има данни за лична украса под формата на костни и зъбни висулки, носене на птичи пера, кожи и фаланги от различни обекти в Южна и Западна Европа.
Палеоантрополози от Испания съобщи за няколко пещери с новооткрити прости стенни рисунки. Най-ранната възможна епоха на това пещерно изкуство обаче е между 38 и 40 хиляди години. Няколко гравирани с геометрични фигури скални отломки и кости са намирани в неандерталски обиталища, но доказателствата са несигурни.
Наскоро в пещерата Бачо Киро в близост до българския град Дряново сред кости на Homo sapiens и неандерталци, бяха открити висулки със зъби на пещерни мечки, датиращи отпреди 45,5 хил. години. Това означава, че сме живели заедно с неандерталците много по-дълго, отколкото се смяташе досега, информира “Гардиън”.
На докато доказателствата за създаване на изкуство и символично поведение при ранните Homo sapiens в Африка и Евразия са много, подобните данни, свързани с неандерталците, са оскъдни и често се оспорват в научните дебати. Затова всяко ново откритие е от решаващо значение за разбирането на когнитивния капацитет на тези прахора.
Еленовата фаланга (копито) идва от среднопалеолитен пласт, свързан с неандерталците. Гравираната кост показва, че концептуалното въображение като предпоставка за композиране на отделни линии в последователен дизайн, е присъствало и при неандерталците. Най-вероятно те са осъзнавали значението на символиката и са били способни да се изразяват символично още преди преди появата на Homo sapiens в Централна Европа. Затова и изглежда, че до момента неандерталците са били подценявани. Последните находки предлагат важна нова информация в тази дискусия.