Медия без
политическа реклама

Отиде си създателят на еротичната сага „Емануела“

Френският режисьор и фотограф Жюст Жакен почина на 82-годишна възраст в Бретан

07 Септ. 2022
GAMMA-RAPHO
Жюст Жакен в годините на най-голямата си слава.

Почина френският режисьор Жюст Жакен – създател на легендарния еротичен филм „Емнуела“, съобщи Le Monde. Той е издъхнал вчера в Бретан след продължително боледуване на 82-годишна възраст, заобиколен от съпругата си Ан – скулптор, и дъщеря си Жулия – фотограф, уточнява в изявление неговият агент.

„Емануела“ с актрисата Силвия Кристел в главната роля през 1974 г. се радва на международна слава от Япония до САЩ, включително и в социалистическия лагер, като става първият филм в този жанр, придобил популярност и в тогавашния СССР.

Лентата, разказваща за сексуалните приключения на млада жена в Азия, остава 13 години в афиша на Шан-з-Елизе. Превръщайки се в обществен феномен, „Емануела“ е гледана на кино от няколко десетки милиона зрители по целия свят (само във Франция са над 9 милиона), но те със сигурност са много повече, ако се вземе предвид ползването и на други медии. Днес филмът се предлага за наемане в платформата Amazon, а за известно време през 2020 г. беше достъпен и в Netflix. Той е определян като „романтичен“ опус, но не се препоръчва за лица под 16 години.

Филмът на Жюст Жакен е екранна адаптация на едноименния еротичен бестселър на писателката Еманюел Арсан, създаден през 1959 г. Продуцентът Ив Русе-Руар желае да повери филмовия проект на млад режисьор и се свързва с Жакен. По онова време той е моден и светски фотограф и с удоволствие се съгласява да снима игрален филм. При приемането от художествената комисия през 1974 г. е поискано в лентата да бъдат направени някои съкращения, за да не бъде изцяло цензурирана. Но смъртта на президента Жорж Помпиду води до назначаването на нов държавен секретар по културата, който разрешава филмът да бъде пуснат по кината в пъравоначалния си вид.

След като филмът излиза и се прочува, Силвия Кристел става звезда, но бива засипана с обиди и се превръща в обект на всевъзможни слухове, включително и любовна връзка с президента Валери Жискар д'Естен – нещо, което тя винаги е отричала.

След главоломния успех името на Жюст Жакен остава завинаги свързано с еротичната сага, която получава развитие с още четири части. Други известни ленти на режисьора по-късно са „Историята на О“ с Корин Клери и „Любовникът на лейди Чатърли“ пак със Силвия Кристел – историята на английска аристократка, която изживява плътска страст със своя градинар, плюс още няколко заглавия, също повече или по-малко повлияни от „Емануела“.

Холандската актриса Силвия Кристел обаче не се справя добре с критиките и славата и попада в плен на наркотиците и алкохола. През 2006-а тя издава автобиографична книга, озаглавена „Гола“, а през 2012-а умира от рак едва на 60 години. „Силвия беше прекрасна жена, много чиста, много наивна. Тя отговаряше на името си: кристал. Като мен, и тя бе застигната от приливната вълна на „Емануела“. Клеймото на „Емануела“ беше прекалено тежко за нея“, казва Жакен пред агенция „Франс прес“ след смъртта на актрисата.  

Жюст Жакен е работил като фотограф за елитните издания Elle, Marie Claire, Vogue, Sunday Times, Harper’s Bazaar. През 2001 г. режисьорът и съпругата му откриват галерия, в която излагат и свои произведения. Според обкръжението на режисьора успехът на еротичната лента е попречил на многостранния му талант на артист – фотограф, художник, скулптор…