Преди броени дни певецът Филип Киркоров внезапно покани на концертите си в Крим ранените руски военни, участвали в инвазията в Украйна, като ги нарече „герои“. Това възмути обществеността, която преди няколко месеца бе шокирана от друг акт на краля на руската естрада – танците върху кръста по време на песента „Мария Магдалена“ от скандалния му концерт в Кремъл. Не бе отдавна времето, когато Киркоров се обяви в защита на (бившата си половинка) Алла Пугачова, Максим Галкин и останалите артисти, напуснали Русия след така наречената „спецоперация“ в съседната държава. Защо сега певецът се старае да е „по-близо до народа“, а не на страната на критиците на Путин, коментира сайтът News.ru.
Още в началото на юни новината за предстоящото турне на Киркоров предизвика обществен резонанс. Концертното шоу Gold. The Greatest Hits, посветено на 55-годишнината на изпълнителя, включваше и няколко града в Крим. В резултат на дейността на опозиционни активисти, медии и обществени организации обаче концертът в Севастопол беше отменен. Певецът беше остро критикуван за това, че е забравил за подкрепата към своите колеги, напускащи Русия след нападението над Украйна, а с наближаването на изявите му в анексирания Крим дори записа видеообръщение, в което покани „героите“ от войната да присъстват безплатно на концертите му.
Според биографа на Киркоров – Фьодор Раззаков, певецът променя позицията си според реакцията на обществеността към действията му. „Когато Киркоров записа видео в подкрепа на Галкин и Пугачова, това беше в навечерието на юбилея му на 30 април. Знаеше, че всички ще го поздравят, включително и президентът на страната. Киркоров беше в еуфория“, разказва Раззаков. Писателят смята, че първоначално Филип не е предполагал как някои изречени от него думи ще повлияят за анулиране на концертите му. Последвалият скандал с кръста на сцената на Кремълския дворец влошава ситуацията. „На Киркоров му оставаха два варианта. Или да продължи политиката на подкрепа към напускащите страната, но за това се изискват позиция и гражданска смелост, каквито Филип никога не е притежавал. Или да се „пребоядиса“, макар в главата си да има съвършено различни мисли. Филип избра втория вариант, смени идеологическата си ориентация и отиде да пее в болниците (при ранените военни – б.р.)“, обяснява биографът му.
Раззаков е на мнение, че тази идея не принадлежи на самия Киркоров, а на PR екипа му. Те вероятно са го посъветвали да запише видео в подкрепа на руските военни, да ги покани на концерт и лично да посети болницата. „Имиджмейкърите са му казали да бъде „по-близо до народа“. Киркоров се е замислил над съдбата на Галкин (съпругът на Алла Пугачова, комик и шоумен, неведнъж осъждал политиката на Кремъл –б.р.), който, съдейки по всичко, няма никакви шансове за завръщане в Русия и е решил за себе си да се „преобуе“, разсъждава писателят.
Присъствието на поп певеца край болничните легла на руските военни възмути мнозина не по-малко от желанието му изобщо да пее в анексирания Крим. Там той донесъл със себе си книги и рекламни проспекти за концерта, които раздавал с автограф на ранените. Според Раззаков този момент отлично характеризира Киркоров. „Не знам какво го е съветвал екипът му, но Филип е човек с огромно самомнение. И видимо е решил, че на военните не им трябва нищо друго освен неговите книги: нито лекарства, нито плодове… Киркоров наистина смята себе си за пъпа на света“, изтъква писателят пред News.ru, обяснявайки със самовлюбеността на певеца желанието му да се хареса на силните на деня.
Съюзът на православните граждани на Таврида се опита да спре Киркоров, като събра подписи в църквите на Крим за отмяната на концертите на певеца заради номера с кръста. Обръщението беше отправено към местната управа на Крим и министъра на културата на републиката, както и до Симферополския и Кримски митрополит Лазар. Петицията подписа и актьорът Дмитрий Певцов, депутат в Държавната дума от дясноцентристката либерална фракция „Нови хора“. Той нарече концертите на Киркоров „мерзост“. „Мерзостта си остава мерзост, дори и публично да се „покае“ и да е готова да изпълнява всички указания на работодателите си. Мерзостта не бива да се демонстрира, още повече – за пари. Както човек не може да бъде „леко бременен“, така и не може да прави компромис със сатанистите. Не си играйте на жребий с дявола – и двете му ръце са празни. Сатанистите не трябва да имат място никъде. Особено в руската естрада“, гневно коментира той.
По думите на Фьодор Раззаков Филип Киркоров смята, че всичко му е позволено, защото има влиятелни защитници и приятели. „Киркоров е фигура, приближена до „императора“. И в това е силата му“, заключава писателят.