Медия без
политическа реклама

Преди 3700 г. в Англия правели свирки от кости на роднини

Британци от бронзовата епоха съхранявали за спомен в домовете си части от близките си мъртъвци

03 Септ. 2020
Свирка, изработена от човешка бедрена кост.
Wiltshire Museum
Свирка, изработена от човешка бедрена кост.

През  бронзовата епоха жителите на Британските острови пазели за спомен части от мъртви роднини, твърдят археолози, съобщава “Гардиън”. Хората, живели преди няколко хиляди години, съхранявали човешки останки като реликви и дори изработвали от тях музикални инструменти, сочи ново проучване.

Чрез изследване на човешки кости от 28 археологически обекта в Обединеното кралство, учени са установили, че част от останките са били използвани като ритуални обекти. В най-поразителния пример екипът е открил човешка бедрена кост на 3700 години, от която е бил изработен музикален инструмент, подобен на свирка, преди по-късно да бъде погребана в гроб на мъж близо до Стоунхендж, югозападна Англия  .

"Въпреки че фрагменти от човешки кости са били вкарвани в гробовете с мъртъвци, те също са били държани и в домовете на живите, закопани под подове на къщи и дори изложени на показ", твърди Джоана Брюк, една от авторите на изследването и почетен професор в  Университета в Бристол.

Проучването, проведено в сътрудничество между Бристолския университет и Природонаучния музей в Лондон, е публикувано в списание Antiquity. 

„Това предполага, че хората от бронзовата епоха не са гледали на човешките останки с чувството на ужас или отвращение, което обикновено изпитваме днес“, добавя Брюк.

„Това е първото доказателство, което имаме за установена през бронзовата ера традиция да се съхраняват човешки останки за значителни периоди от време, в продължение на няколко поколения“, казва Томас Бут, археолог от университета в Бристол и водещ автор на изследването, датирал останките с радиовъглеродния метод.

„Това е показателно за по-различното мислене, при което границата между живите и мъртвите е била по-размита, отколкото е днес - казва той. - Обичаят човешките останки да се закопават в земята и да се забравят още не е съществувал. Те винаги са присъствали сред живите“. 

Въпреки че тези практики от бронзовата епоха изглеждат зловещо за съвременната чувствителност, Бут отбелязва и наличието на прилики между тях и начина, по който сега почитаме паметта на мъртвите. Той припомня, че днес има компании, които срещу няколко хиляди евро превръщат кремационната пепел на ваш близък покойник в диаманти, които да носите на пръстен, като колие или обеци. Това е израз на същия импулс, мотивирал ритуалите на хората от бронзовата ера, но по много по-хигиеничен, стерилен начин, който премахва зловещия елемент. 

Според Бут, през бронзовата ера не е имало определен начин за третиране на телата, преди костите им да бъдат прибрани за спомен от техните близки. Някои са били ексхумирани след погребение, докато други са били кремирани или оставени да се разлагат на открито. Човешките останки са били пазени между "няколко десетилетия" и "няколко века", добавя той, предполагайки, че те вероятно са били погребвани, след като починалият "изчезне от живата или културна памет".

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата