Древните римляни много обичали настолните игри. Някои такива игри дошли при тях от гърците, други от Изтока, а трети те измислили сами. Една от най-популярните била „играта на наемници“ или latrunculi (ludus latrunculorum), кръстоска между шах, шашки и табла, с много правила и вариации. Играта била трудна, изобщо не евтина и играчите трябвало да притежават умения за тактическо и стратегическо мислене.
Норвежки археолози са направили откритие, което предлага нов поглед върху игрите и забавленията от Желязната епоха. Те са намерили доказателства за настолна игра, моделирана по популярното римско забавление, която помага на експертите да разберат по-добре историята на Норвегия преди възхода на викингите, съобщава изданието Ancient Origins. Тя е била открита в погребална могила от ранната желязна епоха в западна Норвегия близо до древния морски път Нордвеген - „северен път“ (откъдето вероятно идва и името на страната).
Важната находка е направена от учени от университета в Берген в място, наречено Итре Фосе, в съседство с фиорда Алверстраумен в западна Норвегия. Те попаднали на останките от игра от желязната епоха в каменна гробна могила - кръгла конструкция покрита с камъни, с диаметър около 8 метра и височина 0.5 м. Находката включва общо 19 отделни части, включително удължени зарчета, които приличат повече на инструменти за писане, отколкото на малките кубчета, които използваме днес.
Археолозите рядко се натъкват на толкова пълни комплекти (за съжаление, дори и при тази находка липсва самото игрално поле), но те почти сигурно могат да обяснят как римската игра се е озовала в далечна Скандинавия. Откритите в гробищната могила чипове и зарове най-вероятно са принадлежали на благородник. Това се потвърждава и от намерените наблизо керамика, бронзова игла, изгоряло стъкло и костни изделия - все луксозни стоки по онова време.
„Това са предмети, които свидетелстват за близки контакти с Римската империя, където са обичали настолни игри“, обяснява Мортен Рамстад, историк от Университетския музей в Берген. „Хората, които са играли такива игри, са принадлежали съм местната аристокрация или висшата класа. Играта свидетелства, че са разполагали със средства, свободно време и са притежавали стратегическо мислене“.
Според учените, останките от играта датират от IV век. Те могат да помогнат на експертите да разберат нивото на търговията и културните контакти между римляните и жителите на предвикинговата Скандинавия. Те са и знак, че Норвегия от желязната епоха не е била изоливана от останалата част на Европа и е представлявана част от международните търговски мрежи.
Откриването на настолната игра от Желязната ера ще помогне на изследователите да разберат норвежкото предвикингово общество - естеството на свободното им време, а също и обществените отношения. Още на този етап може да заключи, че преди 2000 години стратегическото мислене и военните умения са вълнували местната аристокрацията, а елитът е бил отворен за външни културни влияния.
Предстои останките от играта да бъдат реставрирани от експертите и изложени в музей.